Jakie buty robocze na budowę? Najważniejsze normy i sprawdzone modele obuwia roboczego i ochronnego

06-05-2021

Jakie buty robocze wybrać? Z takim pytaniem mierzą się zarówno pracodawcy, jak i pracownicy w wielu branżach. Szczególnego znaczenia odpowiednie obuwie nabiera jednak na budowie. Często bowiem zatrudnione na niej osoby muszą zmagać się z trudnymi warunkami atmosferycznymi, są też narażone na kontakt z ciężkimi przedmiotami, pracują wśród maszyn. Do tego czasami dochodzi kontakt z niebezpiecznymi substancjami - sama odblaskowa odzież robocza nie pomoże. Konieczne będą odpowiednie buty, które maksymalnie zabezpieczą stopę przed potencjalnymi urazami. Jak je jednak wybrać? Jakie buty robocze na budowę będą najlepsze? Jakie buty robocze na budowę wybraćW tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się, co kryje każde oznaczenie butów roboczych.

Jakie buty robocze na budowę wybrać? Wymagania i przepisy

Specjalne buty chroniące stopy będą potrzebne właściwie na każdej budowie. Zgodnie z regulacjami prawnymi środki ochrony kończyn dolnych, jak fachowo określa się obuwie ochronne, są potrzebne w pracach niosących ze sobą ryzyko urazów czy oparzeń. Inne czynniki wymagające specjalnego obuwia to możliwość zamoczenia czy zanieczyszczenia toksycznymi substancjami, wśród nich związkami drażniącymi i żrącymi. Buty ochronne mają również zabezpieczać przed działaniem zbyt wysokich oraz niskich temperatur. Właściwie na każdej budowie występuje co najmniej jedno z takich niebezpieczeństw. O odpowiednich właściwościach świadczą normy odpowiadające poszczególnym rodzajom butów - między typowym obuwiem roboczym a ochronnym występują bowiem różnice, które za chwilę przybliżymy.

Przepisy nie definiują dokładnie, w jakich sytuacjach potrzebny będzie konkretny typ butów. Takie rozróżnienie powinien wprowadzać regulamin pracy. Z punktu widzenia pracownika ważne jest, na ile przysługują buty robocze czy ochronne na budowie. Również w tym przypadku brak dokładnych wytycznych w przepisach BHP na budowie - okres używalności danego rodzaju obuwia zależy od ustaleń wewnątrz firmy. Na budowie czas użytkowania pojedynczej pary jest zwykle krótszy niż w zakładach produkcyjnych i wynosi kilka miesięcy. W przypadku zniszczenia obuwia w czasie pracy pracodawca ma jednak obowiązek naprawy lub dostarczenia nowej pary nawet wówczas, gdy termin użytkowania jeszcze nie minął.

Jakie buty robocze na budowę - półbuty

Szukasz obuwia roboczego wysokiej jakości? Sprawdź tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/category/buty-robocze

 

Klasy butów ochronnych na budowę

Stopień ochrony, jaki zapewniają poszczególne modele, wyrażają tak zwane klasy butów roboczych. To na podstawie ich właściwości pracodawca powinien zdecydować, jaki rodzaj obuwia będzie wymagany na konkretnym placu budowy. Wyróżnia się więc trzy kategorie butów roboczych:

- klasa O, od angielskiego “occupational” - obuwie zawodowe;

- klasa P, od angielskiego “protective” - obuwie ochronne;

- klasa S, od angielskiego “safety” - obuwie bezpieczne.

Pierwszy rodzaj, obuwie zawodowe, jest najbardziej zbliżony do tego, co zwykle rozumiemy pod pojęciem butów roboczych bez podnoska. Musi być zgodny z normami PN-EN ISO 20347 oraz PN-EN ISO 20347:2012. Oznacza to, że takie buty robocze na budowę pomagają chronić stopę przed urazami, ale nie posiadają wzmocnionej przedniej części, która okrywa palce. Obuwie zawodowe dzieli się na pięć kategorii, od O1 do O5. Pierwsza posiada wzmocnioną piętę, jest też odporna na oleje, kolejne chronią między innymi przed przemoczeniem oraz przebiciem.

Obuwie ochronne, czyli klasa P, produkuje się z kolei zgodnie z normami PN-EN ISO 20346 oraz PN-EN ISO 20346:2014-08. Takie buty chronią już palce za pomocą podnosków. Ich wytrzymałość jest sprawdzana przy uderzeniach z siłą 100 dżuli. Dzielą się na sześć kategorii, z których każda kolejna zapewnia wyższy poziom ochrony. Wśród nich znajdują się buty robocze na budowę antyelektrostatyczne, a także odporne na przebicia.

Obuwie bezpieczne, określane jako klasa S, musi być z kolei zgodne z normami PN-EN ISO 20345 oraz PN-EN ISO 20345:2012. Jego podstawą są podnoski, które chronią przed uderzeniami czubkiem buta w twarde przedmioty. Są jednak bardziej odporne niż buty klasy P, wytrzymują bowiem uderzenia o wartości 200 J. Poszczególne rodzaje obuwia bezpiecznego są oznaczane symbolami SB, S1-S5, a także SBH. Kolejne znaki oznaczają odporność na przebicia, antypoślizgową podeszwę i inne zabezpieczenia.

Jakie buty ochronne dla pracowników budowlanych? Najpopularniejsze modele

Jakie wybrać buty ochronne na budowę? Zazwyczaj sięga się co najmniej po obuwie oznaczone symbolem P1. Posiada ono bowiem podnosek, jest też odporne na rozpuszczalniki oraz benzynę. W zestawie z odzieżą ostrzegawczą, w której skład wchodzą spodnie odblaskowe, zapewni podstawowy poziom ochrony.

Osobom pracującym w otoczeniu ciężkich przedmiotów warto jednak sprawić buty klasy S, które będą lepiej chronić przed potencjalnymi złamaniami stopy przy upadku narzędzi czy materiałów budowlanych. Do najczęściej wybieranych modeli należą buty S3. Charakteryzują się bowiem urzeźbioną podeszwą, która zabezpiecza przed przebiciem. Problemem nie będzie więc nawet postawienie stopy na gwoździu. Do tego mają właściwości antypoślizgowe, są odporne na oleje i inne podobne substancje. Znacznie zwiększają więc bezpieczeństwo na budowie, ale i komfort - nie przepuszczają bowiem wody, co umożliwia pracę przy opadach deszczu czy śniegu, co czasami zdarza się w pracy budowlańca.

Jakie buty robocze na budowę - trzewiki

Na budowach popularne są zwłaszcza trzewiki. Odpowiedni model znajdziesz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/category/buty-robocze-trzewiki

 

Jakie buty robocze na budowę letnie, a jakie zimowe?

By wiedzieć, jakie dobre buty robocze sprawdzą się na budowie, trzeba jeszcze wybrać odpowiedni fason obuwia. Część jest przystosowana do pracy w letnich warunkach, są jednak także buty robocze ocieplane. Wśród letnich butów wyróżniają się sandały oraz półbuty. Tych pierwszych na budowach się raczej nie używa, w wysokich temperaturach czasami sięga się jednak po półbuty.

Pozostałe fasony posiadają wyższą cholewkę. Do kostki sięgają trzewiki. Kolejny rodzaj obuwia, rozbudowany powyżej kostki, w branży określa się po prostu mianem butów. Na rynku dostępne jest także obuwie z przedłużaną cholewką, nawet sięgającą kolan.

A zatem - jakie buty robocze wybrać? To właśnie trzewiki są najpopularniejszym rodzajem butów używanych na budowie. Wybierając model dla pracowników, trzeba zwrócić uwagę na jakość połączeń poszczególnych części buta. Dużą popularnością cieszą się szczególnie trzewiki skórzane. Buty powinny być też lekkie, by nawet po kilku godzinach pracy nie ciążyły na nogach.

Przeglądając rodzaje butów ochronnych znajdziemy również modele przystosowane do zimowych warunków. To buty robocze ocieplane, wśród których, obok trzewików, popularne jest obuwie za kostkę - w ten sposób zabezpiecza przed wpadaniem śniegu do wnętrza. Musi być wodoszczelne, często jest ocieplane kożuchem.

Dowiedz się też, jak często pracownikom należą się nowe buty i ubrania robocze - informacje w kolejnym artykule: https://www.sprzetbhp.pl/blog/odziez-dla-pracownikow-co-ile-naleza-sie-ubrania-robocze-i-gdzie-je-kupic.html

 • ELDAN
 • PROTEKT
 • JHK
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • DELTA PLUS
 • CANIS
 • LUKSELL
 • ARDON
 • ANRO
 • 3M
 • DYDONA
 • FILTER SERVICE
 • POLSTAR
 • RS
 • SUNDSTROM
 • PROMOSTARS
 • URGENT
 • ABENA
 • PORTWEST
 • INDUSTRIAL STARTER
 • BATA
 • DEMAR
 • LEMIGO
 • FAGUM STOMIL