Ochrona dróg oddechowych w pracy. Kiedy będzie potrzebna maska przeciwpyłowa i jak ją wybrać?

02-06-2021

Jednym z ważnych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie podwładnym pełnego bezpieczeństwa i odpowiednich warunków pracy. Z tego względu na wielu stanowiskach potrzebna jest odzież robocza lub ochronna, jak na przykład ubrania odblaskowe. Podobnie jest z obuwiem roboczym oraz środkami ochrony indywidualnej. Przepisy BHP nakładają na pracodawcę konieczność nieodpłatnego przygotowania takich artykułów dla swoich pracowników. Szczególne środki będą potrzebne w sytuacji, gdy konieczna okazuje się ochrona dróg oddechowych w pracy. Czynniki ryzyka mogą być w tym przypadku różne. Czasami chodzi o szkodliwe gazy czy niewystarczającą dostępność tlenu. Bardzo często ochrona dróg oddechowych jest potrzebna ze względu na narażenie na pyły w środowisku pracy. Wówczas pracodawca musi sprawdzić, jaka maska przeciwpyłowa będzie w odpowiedni sposób zabezpieczać jego podwładnych. W tym artykule znajdziesz porady, z którymi odpowiednia ochrona przed pyłami stanie się łatwiejsza i bardziej zrozumiała.

Ochrona dróg oddechowych BHP - kiedy trzeba będzie sięgnąć po dodatkowe środki?

By w powietrzu można było swobodnie oddychać, musi być ono w odpowiednim stopniu nasycone tlenem - to gaz niezbędny człowiekowi do życia. W powietrzu, którym oddychamy na co dzień, zazwyczaj zawartość tlenu wynosi około 21 procent. W środowisku pracy czasami jego stężenie jest jednak niższe z powodu obecności innych substancji. Wymagana zawartość tlenu w takim przypadku to 17 procent - w przeciwnym razie konieczne będą aparaty oddechowe.

Przyczynkiem do sięgnięcia po takie artykuły będzie także zbyt duża zawartość w powietrzu niebezpiecznych substancji. Każda z nich posiada własne normy, które nie mogą być przekraczane. Wyróżniamy różne rodzaje takich czynników, mogą być nimi pyły, gazy, ale także para chemiczna w postaci mgiełki czy oparów. Istotna jest również temperatura powietrza - jeżeli wdychane gazy są wyraźnie powyżej normy, trzeba będzie zapewnić pracownikom specjalne środki bezpieczeństwa - konieczna jest ochrona przed oparzeniem.

Prace, przy których konieczne będzie zabezpieczenie dróg oddechowych

Wbrew pozorom katalog prac, przy których potrzebne są specjalistyczne maski do pracy, jest dość szeroki. Środki ochrony dróg oddechowych są potrzebne w wielu zakładach przemysłowych. Proces produkcyjny często wiąże się bowiem z obecnością szkodliwych substancji chemicznych. Maski nierzadko są stosowane również na budowach - nie wystarczą tam solidne buty robocze i kurtka ostrzegawcza. W tym przypadku często konieczna jest ochrona przed pyłem szlifierskim lub prac związanych z usuwaniem azbestu czy wykorzystywaniem wełny mineralnej. Cząsteczki wełny są zresztą niebezpieczne również wówczas, gdy dojdzie do ich kontaktu ze skórą czy oczami. Specjalistyczne maski będą potrzebne także przy spawaniu. Pyły w środowisku pracy to również chleb powszedni w przemyśle wydobywczym czy hutnictwie.

O tym, jak chronić układ oddechowy, muszą wiedzieć osoby zajmujące się malowaniem czy lakierowaniem. W tym przypadku szkodliwe są opary z farb, które mogą podrażniać płuca. Maski są nieodzowne również wśród osób pracujących w laboratoriach, zwłaszcza tych, które mają styczność z kwasami. Nie obejdzie się bez nich także w oczyszczalniach ścieków oraz na stanowiskach, na których pracownicy mają do czynienia z bakteriami i pleśnią.

ochrona dróg oddechowych maska

Do ochrony dróg oddechowych służą m.in. półmaski. Ich szeroki wybór znajdziesz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/category/sprzet-bhp-ochrona-drog-oddechowych-maski-i-filtry

Zabezpieczenie dróg oddechowych - rodzaje artykułów

Poszczególne artykuły, których zadaniem jest ochrona przed pyłem czy gazami, muszą spełniać różne normy. Najbardziej ogólny podział dzieli je jednak na dwie podstawowe kategorie: sprzęt oczyszczający oraz izolujący. Zadaniem pierwszego jest oczyszczanie wdychanego powietrza, drugi ma natomiast dostarczać je z zewnętrznego źródła.

Sprzęt oczyszczający

Podstawą sprzętu oczyszczającego jest kombinacja dwóch czynników. Za samo filtrowanie powietrza dostarczanego do dróg oddechowych odpowiadają filtry oraz pochłaniacze. Zadaniem tych pierwszych jest powstrzymywanie cząsteczek stałych, czyli wszelkiego rodzaju pyłów, dymów czy drobinek. Pochłaniacze zatrzymują natomiast przenikanie do płuc szkodliwych substancji chemicznych w postaci oparów i gazów. Przy niektórych rodzajach pracy konieczny jest sprzęt filtrująco-pochłaniający, który chroni zarówno przed pyłami, jak i gazami.

Same filtry i pochłaniacze to jednak za mało. By w pełni chronić drogi oddechowe pracownika, muszą być umiejscowione w odpowiednim sprzęcie. W przypadku artykułów oczyszczających mogą być to półmaski, maski pełnotwarzowe, kaptury oraz hełmy. W części z tych przypadków stosuje się wymienne filtry.

Sprzęt izolujący

Sprzęt izolujący musi dostarczyć tlenu w sytuacjach, w których jego niedobory są tak duże, że nawet filtry i pochłaniacze nie dadzą sobie rady. Gdy zanieczyszczeń jest zbyt wiele, konieczne staje się doprowadzenie czystego tlenu z niezależnego źródła. Dzięki takiej aparaturze powietrze z otoczenia w ogóle nie przedostaje się do płuc. Wśród artykułów sprzętu izolującego wyróżnia się sprzęt stacjonarny, czyli aparaty wężowe ze sprężonym powietrzem, a także sprzęt autonomiczny, najczęściej w formie butli.

maska całotwarzowa ochrona dróg oddechowych

Czasami do ochrony dróg oddechowych konieczny jest specjalistyczny sprzęt. Szukaj go tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/category/ochrona-drog-oddechowych

Maska przeciwpyłowa - jak wybrać odpowiednią?

W środowisku pracy zdecydowanie powszechniej stosuje się artykuły sprzętu oczyszczającego, z filtrami i pochłaniaczami. Butle czy węże z tlenem to środki bardziej specjalistyczne, używane w ekstremalnych przypadkach. Do najczęściej stosowanych artykułów ochrony dróg oddechowych należą natomiast maski przeciwpyłowe.

By wybrać odpowiednią, należy określić stopień zagrożenia. Maski przeciwpyłowe posiadają bowiem klasy bezpieczeństwa, związane z używanymi w nich filtrami. Podstawowy poziom ochrony zapewniają filtry FFP1. Zabezpieczają przed nietoksycznym pyłem oraz aerozolami wodnymi. Filtry FFP2 to ochrona przed cząstkami lekko toksycznymi i drażniącymi, a także płynnymi aerozolami. Najlepsza maska przeciwpyłowa, gwarantująca najwyższy poziom ochrony, powinna posiadać filtr FFP3. Jest on zdolny do zatrzymywania najmniejszych cząsteczek, zatrzymuje pyłki i aerozole uważane za w pełni toksyczne.

Klasa ochrony nie powinna być jednak jedynym wyznacznikiem przy wyborze maski przeciwpyłowej. Zastanawiając się, jaka maska do szlifowania czy przecinania pylących materiałów będzie najlepsza, należy wziąć pod uwagę także swobodę ruchów, która na wielu stanowiskach jest kluczowa. W przypadku pracy w grupie trzeba również dobrać taki rodzaj maski przeciwpyłowej, który pozwoli na komunikację z innymi pracownikami. Maska nie może także nadmiernie zakłócać widoczności, powinna być też dobrana tak, by dobrze współgrała z innymi środkami ochrony.

 • PROTEKT
 • DELTA PLUS
 • ABENA
 • SUNDSTROM
 • ELDAN
 • DEMAR
 • LUKSELL
 • BATA
 • 3M
 • FAGUM STOMIL
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • RS
 • PORTWEST
 • ANRO
 • INDUSTRIAL STARTER
 • URGENT
 • PROMOSTARS
 • CANIS
 • LEMIGO
 • JHK
 • POLSTAR
 • FILTER SERVICE
 • ARDON
 • DYDONA