Ubrania jednorazowe do pracy. W jakich branżach trzeba się w nie zaopatrzyć?

04-11-2021

Ubrania do pracy kojarzą się przede wszystkim z klasyczną odzież roboczą. Kurtki, spodnie robocze, ubrania odblaskowe - właśnie tak wyobrażamy sobie ich katalog. W wielu branżach potrzebna jest jednak również specjalistyczna odzież ochronna, która musi spełniać bardziej wygórowane wymagania.

Ważną kategorią ubrań do pracy jest jednak również odzież jednorazowa. W jej ramach mieszczą się różnorakie środki ochrony indywidualnej oraz akcesoria BHP. Zazwyczaj celem ich stosowania jest zachowanie odpowiedniej czystości oraz higieny.

Dziś jednak tego typu artykuły są ważne także ze względu na pandemię i możliwość zakażenia koronawirusem. Co wyróżnia takie ubrania i akcesoria? W jakich branżach się je stosuje? Jakie są rodzaje tego typu odzieży? Znaleźliśmy odpowiedzi na te pytania.

 

Ubrania jednorazowe do pracy - co je wyróżnia?

Jak łatwo się domyślić, z ubrań jednorazowych można korzystać jedynie przez ograniczony czas. Niektórych używa się do wykonywania konkretnych zadań w pracy, inne można użytkować przez określony czas lub przez cały dzień roboczy.

Najważniejszym wyróżnikiem odzieży jednorazowej jest wysoki poziom higieny, który zapewniają takie rozwiązania. Przy korzystaniu z jednorazowych ubrań możemy być pewni ich sterylności. Nie przeniosą zarazków ani niepożądanych elementów do wnętrza zakładu pracy, na produkt czy innego pracownika.

To gwarancja pełnej czystości, jakiej nie dają ubrania wielokrotnego użytku. Stąd na przykład w szpitalach w użyciu są ubrania jednorazowe medyczne.

 

Odzież jednorazowa - uniwersalne rozwiązanie

Odzież jednorazowa przydaje się również do wykonywania prac, które tylko od czasu do czasu wchodzą w zakres obowiązków pracownika. Wówczas taki wybór jest tańszym rozwiązaniem niż zakup specjalistycznej odzieży.

Używanie ubrań jednorazowych jest także sposobem na oszczędność czasu, którego potrzebujemy na pielęgnację klasycznej odzieży do pracy. Nie trzeba ich prać ani prasować, od razu są gotowe do założenia. Takie akcesoria zwykle należą również do lekkich, stąd łatwo je transportować i przewozić z miejsca na miejsce.

 

W jakich branżach potrzebna będzie odzież jednorazowa?

Zastosowanie ubrań jednorazowych zależy od ich rodzaju. Można jednak wyróżnić kilka branż oraz sytuacji, w których takie rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Odzież jednorazowa medyczna to wymóg w wielu placówkach ochrony zdrowia. Choć ubranie jednorazowe do szpitala może się kojarzyć z poważnymi operacjami czy oddziałami intensywnej terapii, w rzeczywistości towarzyszy personelowi medycznemu na co dzień.

Na przykład jednorazowe rękawiczki trzeba zmieniać nie tylko po zabiegu, ale i przy kontakcie z każdym kolejnym pacjentem. Taki sposób zabezpieczenia ma zminimalizować ryzyko zakażeń chorobami, a także ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.

Oprócz szpitali ubrania jednorazowe są jednak używane również we wszelkich przychodniach czy nawet gabinetach stomatologicznych. Warto zaznaczyć, że z podobnych rozwiązań często muszą korzystać także sami pacjenci bądź osoby, które ich odwiedzają. W tym przypadku uzupełnieniem i wsparciem dla jednorazowych ubrań jest jeszcze dezynfekcja.

 

Ubrania jednorazowe w laboratoriach i salonach kosmetycznych

Bez jednorazowych akcesoriów nie mogłyby też działać gabinety kosmetyczne. W tym przypadku artykuły BHP nie chronią przed zarazkami, a przed działaniem toksycznych substancji używanych do zabiegów. Przebywanie w takim środowisku przez kilka godzin bez zabezpieczenia mogłoby mieć zgubny wpływ na skórę czy drogi oddechowe.

Bez ubrań jednorazowych trudno wyobrazić sobie działalność wszelkich laboratoriów. Z jednej strony zabezpieczają one sterylność badań. Ich wyniki mogłyby zostać zakłócone przez obecność zewnętrznych związków organicznych.

Z drugiej strony odzież jednorazowa często służy także ochronie samych pracowników. Bywa bowiem, że są narażeni na działanie szkodliwych substancji, na przykład pracując z kwasami czy zasadami.

 

Odzież jednorazowa w przemyśle spożywczym i rolnictwie

Odzież jednorazowa zabezpiecza również pracowników przemysłu ciężkiego, którzy bywają wystawieni na zgubny wpływ pyłów czy oparów. To samo dotyczy rolników, Używanie nawozów oraz oprysków może pozostawić trwały uszczerbek na zdrowiu, stąd konieczność ochrony. Ubrania poddane działaniu takich preparatów czasami nie nadają się już do ponownego użytku.

Z rozwiązań jednorazowych korzysta również przemysł spożywczy. Tutaj ponownie ważna jest sterylność przygotowywanych produktów.

Do ubrań jednorazowych można też zaliczyć niektóre akcesoria z branży gastronomicznej, na przykład służące ochronie głowy czepki i czapki kucharskie.

 

Ubrania jednorazowe do pracy - najważniejsze rodzaje

W poszczególnych branżach czasami wykorzystuje się podobne, a czasami zupełnie inne artykuły należące do kategorii ubrań jednorazowych. Wybraliśmy jednak kilka najważniejszych, które najczęściej są zamawiane przez pracodawców.

 

Maseczki jednorazowe

Maseczki już wcześniej były używane w branży medycznej, kosmetycznej czy laboratoriach, ale od czasu wybuchu pandemii Covid-19 są zdecydowanie najbardziej potrzebnym z jednorazowych akcesoriów. Dziś musi ich używać wielu pracowników z najróżniejszych branż. Wliczamy w to wszelkie ekspedientki, sprzedawców czy pracowników recepcji.

Właściwie każda osoba, która ma bezpośredni kontakt z klientem, musi mieć na sobie maseczkę. Wyjątkiem są osoby pracujące na zewnątrz. Ale i one w czasach największego nasilenia pandemii i wzrostu zachorowań musiały zasłaniać usta i nos. Maseczki chronią przed oparami, zmniejszają też ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.

 

Kombinezony jednorazowe

Najbardziej kompleksową ochronę dla całego ciała zapewniają kombinezony jednorazowe. Okrywają pracowników od stóp do głów, najczęściej posiadają również kaptur. Pełnią przede wszystkim rolę zabezpieczenia przed niespodziewanym kontaktem z niebezpiecznymi substancjami. Mają ochraniać przed pyłami oraz rozbryzgami.

Z drugiej strony założenie kombinezonu gwarantuje sterylność. Obie te funkcje kombinezonów sprawiają, że są szeroko stosowane w przemyśle, górnictwie, branży elektronicznej, a nawet przez pracowników komunalnych. Wyspecjalizowane artykuły tego typu mają też właściwości antystatyczne, są trudnopalne.

 

Inne ubrania jednorazowe

Pozostałe ubrania jednorazowe zapewniają ochronę poszczególnych fragmentów ciała. W niektórych branżach niezbędne są fartuchy BHP. Wspominaliśmy już o jednorazowych rękawiczkach oraz czepkach na głowę. W katalogu popularnych akcesoriów tego typu znajdują się także osłony na obuwie oraz zarękawki na ręce.

 • ELDAN
 • DEMAR
 • ANRO
 • FAGUM STOMIL
 • INDUSTRIAL STARTER
 • SUNDSTROM
 • CANIS
 • PROTEKT
 • BATA
 • LEMIGO
 • DYDONA
 • PORTWEST
 • JHK
 • ARDON
 • FILTER SERVICE
 • URGENT
 • ABENA
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • DELTA PLUS
 • PROMOSTARS
 • 3M
 • LUKSELL
 • POLSTAR
 • RS