BHP w magazynach – najważniejsze zasady, sprzęt i ubrania

BHP w magazynach – najważniejsze zasady, sprzęt i ubrania

15-10-2024

BHP w magazynach to kluczowy element funkcjonowania każdej firmy logistycznej i produkcyjnej. Magazyny, ze względu na swoją specyfikę, są miejscami, gdzie praca wiąże się z wieloma zagrożeniami – od upadków z wysokości, przez przeciążenia ciała, po wypadki z udziałem sprzętu mechanicznego. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno pracodawcy, jak i pracownicy przestrzegali zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz korzystali z odpowiedniej odzieży roboczej. Sprawdź, co dokładnie trzeba wiedzieć.

Najważniejsze zasady BHP w magazynach

Informacje o koniecznych do przestrzegania przepisach BHP należy czerpać z kilku źródeł. 

BHP na magazynie pod lupą – obowiązujące przepisy

Przede wszystkim zastosowanie mają podstawowe obowiązki pracodawcy określone w Kodeksie pracy. Dotyczą one przede wszystkim takich zagadnień jak: szkolenia w zakresie BHP, zagrożenia przy pracy i choroby zawodowe, obsługa maszyn, odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej dla pracowników. 

Wiele obowiązków nakłada na właścicieli magazynów §31 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. Dotyczy on ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Znajdują się w nim wytyczne dotyczące przede wszystkim: zapobiegania zagrożeniom poprzez działania profilaktyczne; szkolenia pracowników; oceny ryzyka dotyczącej zagrożeń, które nie mogą być zlikwidowane, czy stosowanie nowych rozwiązań w zakresie zagrożeń związanych z pracą.

To jednak nie wszystko. Polskie magazyny muszą funkcjonować zgodnie z zasadami określonymi przez Unię Europejską, które obowiązują na całym jej terenie. To obowiązki związane z: umieszczeniem w magazynie stabilnych regałów, zapewnieniem bezpiecznych środków transportu wewnątrz magazynu, dopuszczalnym poziomem hałasu (który może wynosić maksymalnie 85 dB) czy wyznaczaniem dróg ewakuacyjnych oraz przestrzeni transportowych. 

Duże znaczenie ma także indywidualna ocena konkretnego magazynu. Obowiązujące w danym miejscu przepisy będą więc zależne również od produktów tam przechowywanych, czyli charakteru magazynu. Ważne są także wykorzystywane sprzęty, urządzenia oraz wyposażenie. Znaczenie ma sposób składowania, który może być niski lub wysoki.

Poruszanie się wewnątrz magazynu a BHP

Poruszanie się na terenie magazynu odbywa się przede wszystkim za pomocą pojazdów, np. wózków widłowych czy wózków paletowych. Niektórzy pracownicy będą jednak poruszać się pieszo, dlatego bardzo ważne jest wydzielenie przestrzeni dla obu sposobów transportu – w odpowiedniej odległości od półek. Najczęściej wykonuje się to za pomocą namalowanych na powierzchni pasów, które są dobrze widoczne także z daleka. Dzięki temu każdy wie, gdzie i w jaki sposób może się przemieszczać, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Należy określić także limity prędkości dla danego pojazdu. Wpływ na nie może mieć m.in. nawierzchnia, widoczność czy waga przewożonego towaru. Limity te mogą różnić się w zależności od danego odcinka drogi. BHP w magazynach dla transportu wewnątrz opiera się na Kodeksie drogowym. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wysokiej jakości gładkie podłoże, bez dziur czy uszkodzeń, które mogłyby stać się źródłem wypadku. 

Na bezpieczeństwo pracowników, a także komfort ich pracy podczas kierowania maszynami wpływa odpowiednia przestrzeń między regałami. Powinna ona wynosić co najmniej 0,75 m w przypadku drogi jednokierunkowej, a 1 m przy drodze dwukierunkowej. Pozwala to pracownikowi na swobodne manewrowanie pojazdem, bez obawy o uszkodzenie znajdujących się w pobliżu półek czy spowodowanie wypadku.

Bardzo istotne są zasady dotyczące wózków widłowych, które należą do często wykorzystywanych w magazynach maszyn. Operatorzy wózków muszą posiadać odpowiednie uprawnienia i regularnie uczestniczyć w szkoleniach. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić stan techniczny wózka, w tym hamulce, oświetlenie i sygnały dźwiękowe. Wózki muszą być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem – nie wolno przewozić ludzi na widłach ani przekraczać dopuszczalnej masy ładunku.

BHP w magazynie – składowanie

Podobnie jak poruszanie się po terenie magazynu, także i składowanie musi odbywać się w zgodzie z określonymi regułami. Ogromne znaczenie mają odpowiednie oznaczenia dotyczące maksymalnego obciążenia regałów. Powinny znajdować się w widocznym dla wszystkich miejscu. Konieczne jest ich obowiązkowe przestrzeganie, aby uniknąć uszkodzenia konstrukcji i niebezpiecznych sytuacji z tym związanych.

Bardzo ważne jest także odpowiednie rozplanowanie ułożenia towarów. Lekkie najczęściej znajdują się na górnych półkach, a ciężkie na dolnych, co chroni regały przed przewróceniem się. Ma to jednak odniesienie również do innych rodzajów materiałów, np. niebezpiecznych czy szkodliwych dla zdrowia. Dokładne zasady postępowania z nimi muszą być jasno określone i dostępne dla wszystkich pracowników. Towary powinny mieć swoje określone miejsce i należy unikać składowania ich na sobie, gdyż taka konstrukcja może łatwo się przewrócić i np. spaść z wysokości.

Należy pamiętać także o wybieraniu regałów najwyższej jakości, dzięki czemu zmniejszone zostanie ryzyko ich uszkodzenia. Pomiędzy regałami nie wolno zostawiać maszyn, kartonów czy innych sprzętów, które mogą utrudniać poruszanie się. Przy podnoszeniu towarów należy pamiętać o obowiązujących ograniczeniach, które wynoszą 30 kg przy pracy stałej i 50 kg przy pracy dorywczej. Podnoszenie ciężarów powinno odbywać się z zachowaniem prawidłowej postawy – plecy proste, kolana ugięte, a ładunek blisko ciała.

Ochrona przeciwpożarowa – zasady BHP na magazynie 

BHP w magazynie musi obejmować także ochronę pracowników przed pożarem. W tym wypadku obowiązują podstawowe zasady dla wszystkich pracodawców. Jednak w magazynach ich przestrzeganie jest szczególnie ważne, gdyż zazwyczaj mają bardzo duże powierzchnie i znajdują się w nich często cenny towar oraz sprzęty.

Jakie procedury należy wdrożyć? Ogromne znaczenie mają urządzenia, które pozwalają na wczesne wykrycie pożaru, czyli m.in. czujniki dymu. Dzięki nim informacja o pożarze szybko dotrze do pracowników, który powiadomią straż pożarną. W każdym miejscu pracy muszą znajdować się odpowiednio rozmieszczone gaśnice. Warto rozważnych umieszczenie w magazynie dodatkowych środków przeciwpożarowych, np. drzwi ognioodpornych. Konieczne jest również wytyczenie dróg ewakuacyjnych oraz określenie osób, które będą odpowiedzialne za ten proces.

Odzież robocza na magazyn, czyli jak powinien być ubrany pracownik magazynu 

BHP na magazynie dotyczy także odzieży i obuwia roboczego. Wybierając ubrania i dodatki dla pracowników należy wziąć pod uwagę: ochronę i zabezpieczenie przed wypadkami, ich widoczność oraz komfort. Za drugą kwestię, czyli odpowiednią widoczność, odpowiada odzież odblaskowa, która jest bardzo częstym wyborem dla pracowników na magazynie. Dzięki czemu są oni widoczni w każdych warunkach, co jest szczególnie ważne, gdy na magazynie są używane maszyny – nie pozostaną niezauważeni. Alternatywą dla całego stroju odblaskowego są kamizelki, np. https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kamizelki.

 

Kombinezon doskonale sprawdza się jako odzież dla magazyniera. Zwróć uwagę na prezentowany model w klasycznym kolorze, z praktycznymi kieszeniami. Zamówisz go na https://www.sprzetbhp.pl/ubranie-brixton-classic.html

 

Do popularnego stroju dla pracownika magazynowego należy kombinezon. Nie krępuje ruchów i posiada kieszenie, które pomieszczą niezbędne podczas pracy przedmioty. Łatwo można nałożyć na nie kolejną warstwę, np. bluzy robocze odblaskowe. Jest to szczególnie ważne, jeśli osoby zatrudnione na magazynie część obowiązków wykonują na zewnątrz, w zmiennych warunkach atmosferycznych. 

Kask ochroni pracownika na wielu płaszczyznach. Zwróć uwagę na model PELTOR SOLARIS G3000C marki 3M, który chroni nie tylko przed urazami mechanicznymi, ale także porażeniem prądem elektrycznym i odpryskami stopionego metalu. Więcej dowiesz się na https://www.sprzetbhp.pl/kask-peltor-solaris-g3000c.html

 

Pracowników warto wyposażyć w kaski. Chronią głowę przed urazami, szczególnie w strefach, gdzie istnieje ryzyko uderzenia przez spadające przedmioty. Kaski powinny być dobrze dopasowane i regularnie kontrolowane pod kątem uszkodzeń.

Rękawice chronią dłonie przed otarciami, przecięciami, a także przed działaniem substancji chemicznych, jeśli w magazynie przechowywane są niebezpieczne produkty. Rodzaj rękawic należy dostosować do rodzaju wykonywanych prac (np. rękawice antyprzecięciowe, chemoodporne). Popularnym wyborem są rękawice z warstwą antypoślizgową, ponieważ pozwalają zapobiegać wyślizgiwaniu się przedmiotów z rąk.

Nie ma mowy o BHP w magazynach bez dedykowanych temu miejscu butów. Muszą być wykonane z trwałych materiałów. Obuwie z metalowymi noskami i wzmocnioną podeszwą to podstawa. Takie modele chronią przed urazami w wyniku upadku ciężkich przedmiotów na stopy oraz przed przekłuciem podeszwy przez ostre przedmioty.

Podsumowując, BHP w magazynie to kluczowy element efektywnej pracy. Przestrzeganie zasad, prawidłowe zorganizowanie przestrzeni roboczej oraz stosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego znacząco zmniejsza ryzyko wypadków. Każdy pracownik powinien być świadomy zagrożeń i mieć dostęp do niezbędnych środków ochrony osobistej, by praca była nie tylko wydajna, ale przede wszystkim bezpieczna – nie tylko dla niego, ale i dla innych. Szereg obowiązków leży po stronie pracodawców, więc konieczne dokładne zapoznanie się z obowiązującymi przepisami.

  • PROMOSTARS
  • RUDEK
  • LUKSELL
  • BATA
  • PROTEKT
  • POLSTAR
  • FILTER SERVICE
  • FAGUM STOMIL
  • INDUSTRIAL STARTER
  • DEMAR
  • ANRO
  • ABENA
  • ARDON
  • ELDAN
  • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
  • 3M
  • CANIS
  • JHK
  • PORTWEST
  • DYDONA
  • LEMIGO
  • BASE PROTECTION