Jak wybrać spodnie robocze letnie?

Jak wybrać spodnie robocze letnie?

2

Spodnie robocze stanowią jeden z najważniejszych elementów stroju wielu pracowników - szczególnie tych, którzy wykonują prace fizyczne. W ten sposób pracodawca zabezpiecza ich prywatne ubrania przed zniszczeniem i zabrudzeniem.

Strój roboczy powinien jednak również umożliwiać wygodne wykonywanie obowiązków. Musi być więc dostosowany do temperatury. To wyzwanie szczególnie latem, gdy warto postawić na ubrania projektowane z myślą o pracy w upale. Jakie spodnie robocze letnie sprawdzą się w takich warunkach? Poznaj modele, na które warto postawić, gdy praży słońce.

Jakie spodnie robocze na lato wybrać? Najważniejsze rodzaje

Dobór odpowiednich spodni roboczych będzie istotny zwłaszcza wtedy, kiedy pracownik wykonuje swoje obowiązki na zewnątrz. Wówczas bowiem w największym stopniu musi mierzyć się z wysoką temperaturą i promieniami słońca, które nawet wczesnym rankiem bywają bardzo ciepłe.

Jakie spodnie robocze na lato sprawdzą się najlepiej? Można zdecydować się na jeden z czterech wariantów:

 • robocze ogrodniczki,
 • spodnie do pasa,
 • spodnie robocze 3/4,
 • krótkie spodenki robocze.

Robocze ogrodniczki na lato

Ogrodniczki to jedne z najchętniej wybieranych spodni roboczych. Ich wielkim atutem jest funkcjonalność. Szelki sprawiają, że dobrze trzymają się na ciele i nie opadają bez względu na to, w jakiej pozycji trzeba pracować. Dzięki licznym kieszeniom, w tym na piersiach, można mieć też pod ręką więcej narzędzi i drobiazgów. Jednocześnie takie modele zazwyczaj spełniają nawet wygórowane normy BHP - artykuły robocze mogą wtedy służyć nawet jako odzież ochronna. 

Choć ogrodniczki są dość mocno zabudowanymi spodniami, można z nich korzystać również latem. Trzeba jednak postawić na modele wykonane z lekkich materiałów, z przemyślanymi otworami wentylacyjnymi. Dobrym pomysłem będą ogrodniczki z odpinanymi nogawkami. Dzięki temu w najcieplejsze dni będzie można odsunąć dolną część nogawek. Spodnie staną się bardziej przewiewne bez utraty funkcjonalnych kieszeni.

Za letnie spodnie robocze mogą jednak służyć także klasyczne ogrodniczki. Idealnym przykładem są białe ogrodniczki Summer, które znajdziesz w naszym sklepie. Wyróżnia je niska gramatura materiału - tylko 200 g/m². Dzięki temu są bardzo lekkie. Jasny kolor sprawia zaś, że przyciągają nieco mniej promieni słonecznych.

ogrodniczki robocze Brixton Practicalspodnie robocze do pasa Summerkrótkie spodnie CXS Orion David


https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-brixton-practical-ogrodniczki.html

https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-do-pasa-summer.html

https://www.sprzetbhp.pl/krotkie-spodnie-cxs-orion-david.html


Spodnie do pasa

Robocze spodnie do pasa to produkty najbardziej zbliżone do modeli, które nosimy na co dzień. Dlatego są naturalnym wyborem na wielu stanowiskach, zwłaszcza tam, gdzie pracownicy muszą dużo chodzić. W porównaniu do klasycznych spodni są jednak wykonane z mocniejszych, bardziej wytrzymałych materiałów.

Latem trzeba jednak znaleźć kompromis pomiędzy trwałością spodni a ich przewiewnością. W porównaniu z ogrodniczkami spodnie do pasa już z gruntu mają jednak przewagę, zakrywają bowiem mniejszy fragment ciała. Warto też wybierać spodnie szersze, które są bardziej przewiewne. Do tego również i tutaj można znaleźć modele z odsuwanymi nogawkami.

Idealnym przykładem na letnie spodnie robocze do pasa jest biały model Brixton Practical firmy Polstar, który znajdziesz na sprzetbBHP.pl. To spodnie z mocnej tkaniny bawełniano-poliestrowej ze wszystkimi atutami roboczych modeli - dużą liczbą kieszeni, szlufkami na narzędzia. Są też przystosowane do wkładek na kolana. Jasny kolor jest jednak idealny na lato, a dolną część nogawek można odsunąć. Wtedy zamieniają się w krótkie spodenki nad kolana.

Spodnie robocze 3/4

To model spodni, które są zaprojektowane z myślą o noszeniu ich w cieplejsze dni. Nogawka 3/4 sięga do połowy łydki, dzięki czemu nogi pracownika są zdecydowanie lepiej wentylowane.

Spodnie 3/4, które mają być używane w środku lata, powinny mieć też nieco szersze nogawki. To jeszcze usprawni wentylację. Jednocześnie takie modele nie tracą zalet klasycznych spodni roboczych, nie brakuje w nich kieszeni i pasków. Mają także przewagę nad krótkimi spodniami roboczymi - do kieszeni na kolanach można wstawić nakolanniki.

Trzeba jednak pamiętać, że na niektórych stanowiskach spodnie robocze na lato w wariancie 3/4 się nie sprawdzą. Dotyczy to stanowisk, na których występuje ryzyko skaleczenia czy oparzenia nóg.

Krótkie spodenki do pracy

Spodniami najlepiej przystosowanymi do pracy w wysokich temperaturach są krótkie spodenki. Modele robocze najczęściej mają nogawki, które kończą się nad kolanem. Nosi się je na pasku, choć znajdziesz też modele, które w pasie mają dodatkowo elastyczną gumę.

Przy tym krótkie spodenki robocze szyje się z wytrzymałych materiałów. Niczym nie ustępują pod tym względem dłuższym modelom. Z oczywistych względów mają mniej kieszeni, ale na niektórych i tak znajdują się bardzo funkcjonalne tzw. kieszenie monterskie.

Krótkie spodenki robocze to zdecydowanie większy komfort dla pracownika w wysokich temperaturach. Warto więc stawiać na nie tam, gdzie tylko się da. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach nie będą dozwolone - nie może z nich korzystać większość pracowników na budowach czy też przy robotach drogowych.

Modelem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, są dostępne na sprzetBHP.pl krótkie spodnie Seven Kings Topaz. Ich atutem jest bardzo wytrzymała tkanina o gramaturze 260 g/m². Wyróżniają się jednak także dużą liczbą kieszeni. Praktyczne mogą być zwłaszcza dopinane zamkami do paska kieszenie kaburowe. W naszym sklepie znajdziesz również krótkie spodnie odblaskowe, które poprawią widoczność pracownika.

Jaki materiał wybrać na spodnie robocze letnie?

Jak już podkreślaliśmy, spodnie robocze na lato powinny być przewiewne. Wpływa na to nie tylko krój ubrań, ale także materiał, z jakiego są wykonane. Za najbardziej optymalne zestawienie uważa się tkaninę z połączonych włókien poliestrowych i bawełnianych.

Taka mieszanka jest bowiem bardzo wytrzymała, a jednocześnie dość elastyczna. Z jednej strony zachowuje atuty naturalnych włókien bawełnianych, czyli dobrą oddychalność. Z drugiej bardzo dobrze wchłania pot i szybko wysycha - to zasługa włókien poliestrowych. Większość modeli w naszym sklepie jest wykonanych z tkanin, które zawierają 65 procent poliestru i 35 procent bawełny.

Istotna jest również gramatura materiału. Im mniejsza, tym tkanina jest cieńsza i lepiej przystosowana do wysokich temperatur. W przypadku długich spodni roboczych na lato najlepiej szukać takich o gramaturze w okolicach 200-210 g/m². Nieco większą mogą mieć krótkie spodenki, wtedy będą bardziej wytrzymałe.

Pamiętaj, że wśród letnich spodni roboczych znajdziesz także modele przystosowane do trudnych warunków pogodowych. Na sprzetBHP.pl przygotowaliśmy dla Ciebie m.in. duży wybór modeli z odblaskami, a także letnie spodnie robocze przeciwdeszczowe.

Podsumowanie: jak wybrać spodnie robocze letnie?

Spodnie robocze letnie powinny zapewniać pracownikowi komfort pracy w wysokich temperaturach. Wybierz więc jeden z czterech wariantów - ogrodniczki, spodnie do pasa, spodnie robocze 3/4 i krótkie spodenki do pracy. W przypadku modeli z długimi nogawkami rozważ zwłaszcza te, które w razie potrzeby można skrócić.

Szukaj spodni z przewiewnych, ale wytrzymałych materiałów, najlepiej z tkanin poliestrowo-bawełnianych. Zwróć uwagę na gramaturę materiału, dobrze sprawdzi się 200-210 g/m². Istotny może być także kolor - latem najlepsze będą jasne spodnie.

 • INDUSTRIAL STARTER
 • BATA
 • POLSTAR
 • LEMIGO
 • DEMAR
 • CANIS
 • PROTEKT
 • FAGUM STOMIL
 • BASE PROTECTION
 • ARDON
 • 3M
 • ANRO
 • DYDONA
 • JHK
 • PORTWEST
 • RUDEK
 • FILTER SERVICE
 • LUKSELL
 • ELDAN
 • RS
 • PROMOSTARS
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • ABENA