Jaka maska do malowania natryskowego?

Jaka maska do malowania natryskowego?

2

Malowanie natryskowe jest popularną techniką stosowaną w przemyśle, motoryzacji oraz w domowych projektach renowacyjnych. Jednak praca z farbami natryskowymi wiąże się z ryzykiem wdychania szkodliwych pyłów i oparów chemicznych. Na pewno wiele osób zastanawia się, jaka maska do malowania natryskowego będzie odpowiednia. 

Jak więc wybrać odpowiednią formę zabezpieczenia przed szkodliwymi substancjami i zapewnić sobie lub pracownikom skuteczną ochronę? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! 

Jaka maska do malowania natryskowego - pełna czy półpełna? 

Przed zakupem masek natryskowych, warto zapoznać się z ich specyfikacją i rodzajami, aby wybrać te odpowiednie. Mimo iż nowe farby mają zmniejszoną ilość szkodliwych związków lotnych, warto się w nie wyposażyć. Na rynku znajdziesz m.in. maski pełne i półpełne. Czym się od siebie różnią i jakie mają zalety? 

Maski półpełne do malowania natryskowego 

Maski półpełne łatwo rozpoznać - zabezpieczają nos i usta, pozostawiając oczy odsłonięte. Jest to popularna opcja, która skutecznie chroni drogi oddechowe przed szkodliwymi substancjami, ale nie ogranicza widoczności. Zapewnia także bardzo dobrą filtrację powietrza oraz komfort noszenia - bardzo prosto ją założyć oraz zdjąć. 

Najlepszym wyborem będą maski z system połączeniowym 3M™. To niezawodne rozwiązanie dla ochrony przed gazami, oparami i pyłem. Można do nich łatwo podłączyć podwójne filtry, dopasowując je do konkretnych potrzeb użytkownika. Półmaski są także kompatybilne z systemami doprowadzania powietrza 3M™. Zapewniają większy komfort pracy. 

Jaka maska do malowania natryskowego - półmaska z filtrem

Półmaska z wygodnym i regulowanym zapięciem zapewni wygodę w każdych warunkach. Znajdziesz ją na: https://www.sprzetbhp.pl/polmaska-3m-6000.html 

Maski pełne do malowania natryskowego 

Maska pełna zapewnia ochronę całej twarzy - oczu, ust i nosa. Dzięki temu zabezpiecza dokładnie przed szkodliwymi substancjami, nawet tymi, które mogą podrażnić wrażliwe oczy. Idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie pracownicy zmagają się z ogromną ilością oparów chemicznych, a także pyłów z maszyn. 

Takie zabezpieczenie twarzy ma duży i przejrzysty wizjer, który zapewnia dobrą widoczność. System filtrów w masce sprawia, że można swobodnie oddychać podczas pracy. Jednym z takich produktów jest maska 3m 6000, która dokładnie zakrywa całą twarz, a także jest lekka i wygodna w noszeniu. Tego typu maski wyposażone są w uniwersalne złącza bagnetowe, co zapewnia łatwy montaż oraz wysoką kompatybilność pomiędzy różnymi filtrami. 

Maska jednorazowa czy wielokrotnego użytku? 

Tego typu produkty dostępne są także w wariancie jednorazowego i wielorazowego użytku. Jaka maska do malowania natryskowego sprawdzi się lepiej?

Maska jednorazowa do malowania natryskowego 

Maska jednorazowa sprawdzi się doskonale, jeśli nie wykonujesz na co dzień prac malarskich i potrzebna jest Ci tylko na krótki okres, np. podczas remontu w mieszkaniu. Takie maski wykonane są najczęściej z cienkich tkanin, które przeznaczone są tylko do jednorazowego zastosowania. W tym przypadku warto postawić na produkty klasy FFP2 (filtracja 94%) lub FFP3 (filtracja 99%). 

Po zakończeniu prac nadają się jedynie do wyrzucenia. Nie korzystaj z nich ponownie. Jeśli czeka Cię następna praca, załóż nową maskę. 

Maska wielokrotnego użytku do malowania natryskowego 

Tego typu maski najczęściej wykonane są z trwałych materiałów (silikon, tworzywa sztuczne), które są odporne na uszkodzenia i mogą posłużyć do pracy przez dłuższy czas. Co więcej, mają specjalny filtr, który zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwymi substancjami. Należy jednak regularnie go wymieniać, aby maska działała na najwyższym poziomie. 

W przypadku takich masek należy pamiętać o tym, aby dokładnie zdezynfekować ją po zakończeniu prac. Tylko w ten sposób będzie przygotowana do kolejnego użycia. 

Jaka maska do malowania natryskowego na twarz

Maska wielokrotnego użytku zapewni ochronę w wielu środowiskach pracy. Znajdziesz ją na: https://www.sprzetbhp.pl/polmaska-p-gazowa-new-euromask.html 

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru maski?

Możesz znaleźć wiele różnych masek, które zapewniają skuteczną ochronę przed szkodliwymi oparami, pyłami i substancjami. Jednak, na jakie aspekty musisz najbardziej zwrócić uwagę? Oto kilka z nich.

 • Rodzaj filtra - maska do malowania natryskowego musi być wyposażona w filtr, który zapewni ochronę przed oparami. Mogą być to także modele, które mają podwójne filtry z węglem aktywnym. Te jeszcze skuteczniej zabezpieczają przed substancjami chemicznymi czy pyłami. 
 • Odpowiedni poziom ochrony - maska powinna spełniać określone standardy bezpieczeństwa, takie jak normy europejskie EN 140. Te standardy określają minimalne wymagania dotyczące efektywności filtracji oraz szczelności maski. Przed zakupem upewnij się, że poziom ochrony jest odpowiedni dla substancji, z którymi będziesz pracować. 
 • Wygoda noszenia - maska powinna być komfortowa i dobrze dopasowana do użytkowania. Nie może odstawać od twarzy ani z niej spadać. W ten sposób nie ochroni przed szkodliwymi oparami czy pyłami i nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji. Dlatego upewnij się, że wybrany przez Ciebie model dobrze leży na twarzy, jest dopasowany i nie uciska. Najlepiej wybrać modele z zatrzaskowym systemem mocowania. Wtedy praca będzie nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna.

Wybierając odpowiednią maskę do malowania natryskowego, pamiętaj także o zakupie filtrów, które zapewnią pracę na wysokim poziomie. Wszystkie muszą być zgodne z normą EN143 i najlepiej oznaczone klasą P2. Charakteryzują się skutecznością filtracji 94%. Zapewnią ochronę przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej oraz średniej toksyczności, dla których wartość NDS wynosi co najmniej 0,05 mg/m3. 

Jeśli chodzi o filtry, dostępne są m.in. przeciwpyłowe, węglowe, a także pochłaniacze wielogazowe. Zaopatrz się w nie, aby zawsze móc wymienić stary i zniszczony wkład. Jeśli chcesz wyposażyć swoich pracowników lub kącik majsterkowicza w profesjonalne maski bądź filtry, wejdź na https://www.sprzetbhp.pl/category/sprzet-bhp-ochrona-drog-oddechowych-maski-i-filtry i zapoznaj się z proponowanymi produktami.  

Odpowiednie filtry do maski do malowania

Zaopatrz się w kilka filtrów przeciwpyłowych, aby zawsze je mieć pod ręką. Znajdziesz je na: https://www.sprzetbhp.pl/filtr-przeciwpylowy-klasy-p3-2135-do-polmaski-3m.html

Jaka maska sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od zastosowania. Do szybkich prac, gdzie nie ma się styczności z bardzo szkodliwymi substancjami, sprawdzą się maski jednokrotnego użytku lub półpełne. Do dłuższych, bardziej wymagających zadań w złych warunkach, zakup maski pełne, wielorazowe. Inwestycja w wysokiej jakości produkty przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia podczas malowania natryskowego.

 • INDUSTRIAL STARTER
 • ABENA
 • PROMOSTARS
 • POLSTAR
 • FILTER SERVICE
 • PROTEKT
 • FAGUM STOMIL
 • URGENT
 • RS
 • LUKSELL
 • ARDON
 • PORTWEST
 • BASE PROTECTION
 • LEMIGO
 • BATA
 • RUDEK
 • CANIS
 • ELDAN
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • JHK
 • DEMAR
 • ANRO
 • 3M