Jaki sprzęt do pracy na wysokości?

Jaki sprzęt do pracy na wysokości?

2

Praca na wysokości należy do najbardziej niebezpiecznych obowiązków, jakie wykonują pracownicy. Upadki z wysokości to główna przyczyna najpoważniejszych wypadków w czasie pracy. Sprawozdania Głównego Inspektora Pracy pokazują, że co trzeci śmiertelny wypadek na budowie jest skutkiem upadku. A te wiążą się zwykle z brakiem odpowiedniego wyposażenia bądź tym, że pracownicy nie korzystają z dostępnych zabezpieczeń. Jaki sprzęt do pracy na wysokości wybrać, by każdy mógł czuć się bezpiecznie? Poznaj jego najważniejsze elementy.

Jaki sprzęt do pracy na wysokości jest niezbędny?

Sprzęt do pracy na wysokościach chroni przed poważnymi urazami, które mogą skutkować nawet śmiercią. Należy więc do środków ochrony, które powinien dostarczyć pracownikowi jego pracodawca. To po jego stronie leży odpowiedzialność za to, by był on zgodny z przepisami oraz znajdował się w dobrym stanie. Pracodawca powinien także upewnić się, czy pracownicy mają odpowiednie umiejętności i wiedzę, by właściwie wykorzystać akcesoria BHP.

Indywidualny sprzęt do pracy na wysokości obejmuje przede wszystkim system powstrzymywania spadania. W jego skład wchodzą:

 • szelki bezpieczeństwa,
 • systemy łącząco-amortyzujące,
 • punkty zakotwienia.

Oprócz tego pracownikowi potrzebny jest również kask ochronny. Często, na przykład w przypadku pracy w pobliżu maszyn, potrzebna jest również odzież ostrzegawcza. Do tego pracownik musi przejść badania wysokościowe i ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości.

Jakie szelki bezpieczeństwa wybrać?

Szelki bezpieczeństwa do sprzęt do pracy na wysokości, którzy pracownicy zakładają bezpośrednio na swoje ramiona. Takie szelki powinny być wykonane zgodnie z normą PN-EN 361. To standard, który obowiązuje w całej Europie.

Wymogiem w pracy jest także stosowanie profesjonalnych szelek do pracy. Nie mogą ich zastępować systemy bez odpowiednich atestów. Do pracy na wysokościach nie mogą na przykład służyć szelki alpinistyczne.

Szelki bezpieczeństwa do pracy na wysokości dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:

 1. Szelki standardowe bez pasa: najprostszy model z mostkowym lub grzbietowym punktem zaczepienia. Nadają się do standardowych prac na wysokości, które nie trwają zbyt długo. Przykładem takiego sprzętu są szelki bezpieczeństwa P01 z tylną klamrą zaczepową oraz regulacją pasów udowych i piersiowego.
 2. Szelki standardowe z pasem biodrowym: dodatkową stabilizację zapewnia w nich pas biodrowy z klamrami pozycjonującymi. Często używa się ich do długotrwałych prac na stromych dachach i energetyce. Przykładem takiego sprzętu są szelki bezpieczeństwa P02 dostępne na sprzetbhp.pl z pasem do pracy w podparciu.
 3. Szelki do pracy w podwieszeniu: sprzęt z dodatkowym punktem zaczepowym do pracy w podwieszeniu. Korzystają z nich profesjonaliści do pracy w miejscach, w których możliwy jest jedynie dostęp linowy.

Szelki do pracy na wysokościach

Szelki bezpieczeństwa P01 i inne modele znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/sprzet-bhp-ochrona-przy-pracy-na-wysokosci-szelki

Jak wybrać system łącząco-amortyzujący?

Szelki bezpieczeństwa przypina się do systemu łącząco-amortyzującego. Kiedy pracownik straci równowagę i grunt pod nogami, ten system jest kluczowy. Odpowiada bowiem za zmniejszenie drogi spadania pracownika. Powinien dbać również o to, by jak najbardziej chronić spadającego pracownika przed szarpnięciem przy zatrzymaniu spadania.

Linki bezpieczeństwa ze stabilizatorem

Podstawowym systemem łącząco-amortyzującym są linki bezpieczeństwa ze stabilizatorem. Sprawdzają się w sytuacjach, w których pracownik często zmienia poziom i musi regularnie zmieniać punkty zaczepienia. Korzysta się z nich więc często na rusztowaniach czy drabinach.

Linki bezpieczeństwa muszą spełniać normę PN-EN 354. Maksymalna długość linki to dwa metry. W sklepach znajdziesz różne rodzaje tego sprzętu - linki pojedyncze i podwójne, krawędziowe i elastyczne.

Przy wyborze tego systemu łącząco-amortyzującego trzeba też zwrócić uwagę na amortyzatory. Mogą być połączone z linką bezpieczeństwa na stałe lub stanowić osobny element. Amortyzatory muszą być zgodne z normą PN-EN 355. Ich zadaniem jest zwiększenie długości spadania i łagodniejsze hamowanie.

Sprzętem do pracy na wysokości, która zapewnia pełnię bezpieczeństwa, jest pojedyncza linka Kernmantle z amortyzatorem FP56. To linka poliestrowa z maksymalnym obciążeniem znamionowym 100 kg.

Link bezpieczeństwa do pracy na wysokościach

Linka Kernmantle z amortyzatorem FP56 i inne modele zamówisz na https://www.sprzetbhp.pl/category/sprzet-bhp-ochrona-przy-pracy-na-wysokosci-linki

Urządzenia samohamowne

To nieco bardziej skomplikowana alternatywa dla linek bezpieczeństwa. Urządzenia samohamowne opierają się na mechanizmie bębnowym. Nawinięta na bęben linka rozciąga się w czasie pracy do odpowiedniej długości. Pozwala więc na pracę z daleka od punktu zakotwienia. Dzięki temu dobrze nadaje się do pracy na dużych powierzchniach, na przykład na dachach. Ten sprzęt do pracy na wysokości jest także dostępny w wersji do pracy w pionie.

Istotą urządzeń samohamownych jest automatyczne zaciskanie blokady w przypadku ześlizgnięcia się pracownika. Dzięki temu nie spadnie na podłoże - ten sprzęt po szarpnięciu zadziała jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie.

Jak wybrać punkt zakotwienia do pracy na wysokościach?

Punkt zakotwienia znajduje się po przeciwnej stronie systemu łącząco-amortyzującego niż szelki. Punkty zakotwienia mocuje się do elementów konstrukcyjnych takich jak ściany, stropy czy nadproża. Zawsze musi to być solidny i wytrzymały, który utrzyma ciężar pracownika w razie upadku.

Punkty zakotwienia dzielą się na pięć klas właśnie ze względu na miejsca, w których można je zamontować:

 • klasa A: mocowanie do ścian i stropów,
 • klasa B: przenośne urządzenia do zakotwienia,
 • klasa C: punkty zakotwienia z liną poziomą,
 • klasa D: mocowanie na poziomych szynach,
 • klasa E: mocowanie do bezwładnych mas kotwiczących.

Jak wybrać kask do pracy na wysokości?

Każdy pracownik, który wykonuje obowiązki na wysokości, musi posiadać również kask ochronny. Jego zadaniem jech ochrona głowy przed uderzeniami związanymi z ewentualnym upadkiem. Kaski BHP zabezpieczają jednak również przed spadającymi przedmiotami.

Podstawowa norma dla kasków to PN-EN 397. Dobrze jednak, by kask do pracy na wysokościach był dodatkowo zgodny z normą ​​PN-EN 12492. Powinien sprawdzać się w różnych warunkach pogodowych.

Do pracy na wysokościach idealnie nadaje się hełm do pracy na wysokości wentylowany PS63. To lekki kask z sześciopunktową tekstylną więźbą. Posiada regulowany obwód i wentylację, która poprawia komfort pracy.

hełm to ważny sprzęt do pracy na wysokości

Hełm do pracy na wysokości wentylowany PS63 i inne modele czekają na Ciebie na https://www.sprzetbhp.pl/category/sprzet-bhp-ochrona-przy-pracy-na-wysokosci-akcesoria

Podsumowanie: jak wybrać sprzęt do pracy na wysokości?

Sprzęt do pracy na wysokościach to przede wszystkim system powstrzymywania spadania. Jego pierwszym elementem są szelki bezpieczeństwa. Standardowe szelki bez pasa mają punkt zaczepienia na piersiach lub na plecach. Szelki z pasem biodrowym zapewniają dodatkową stabilizację z klamrami pozycjonującymi. Specjalne szelki służą do pracy w podwieszeniu.

Do szelek przyczepia się system łącząco-amortyzujący. Podstawowym rozwiązaniem są linki bezpieczeństwa ze stabilizatorem, które sprawdzają się, gdy pracownik często zmienia poziom. Bardziej zaawansowane są urządzenia samohamowne z rozwijaną linką i automatyczną blokadą w przypadku szarpnięcia.

System asekuracyjny mocuje się do punktu zakotwienia. Wyróżnia się pięć klas tych elementów, w zależności od miejsca, w którym można je zamontować. Obowiązkowym elementem przy pracy na wysokości jest także kask BHP, a strój BHP często kompletuje odzież ostrzegawcza.

 • BATA
 • URGENT
 • LUKSELL
 • ELDAN
 • PROMOSTARS
 • RUDEK
 • ARDON
 • LEMIGO
 • 3M
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • DEMAR
 • INDUSTRIAL STARTER
 • ANRO
 • PROTEKT
 • POLSTAR
 • FAGUM STOMIL
 • BASE PROTECTION
 • PORTWEST
 • CANIS
 • ABENA
 • RS
 • JHK
 • FILTER SERVICE