Praca na rusztowaniu a BHP - jak zachować bezpieczeństwo?

Praca na rusztowaniu a BHP - jak zachować bezpieczeństwo?

2

Praca na rusztowaniu to codzienność w branży budowlanej i remontowej. Dzięki tym konstrukcjom można wykonywać prace na wysokości i transportować na górę potrzebne materiały. Rusztowania mają zapewniać bezpieczeństwo. Aby tak było, trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP, które pomagają ograniczyć ryzyko wypadków. Jakie przepisy regulują pracę na rusztowaniach? Jakie są wymogi wobec pracowników? Kiedy nie można pracować na rusztowaniach? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

Praca na rusztowaniu - BHP i najważniejsze przepisy

Praca na rusztowaniu może odbywać się wiele metrów nad ziemią. Zgodnie z przepisami, maksymalna wysokość standardowych rusztowań może sięgać aż 60 metrów. Upadek z takiej wysokości nie daje szans na przeżycie. Dlatego w czasie pracy trzeba zachować szczególną ostrożność, nad którą czuwa kilka przepisów.

Podstawowym jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z nim przy pracy na rusztowaniach konieczne jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa przy komunikacji pionowej, jak również stabilności i wytrzymałości rusztowań. Przed rozpoczęciem pracy konieczny jest odbiór techniczny rusztowania.

Ważne regulacje zawiera również rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Jego rozdział ósmy traktuje o rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych, dokładnie precyzując wymogi dla samej konstrukcji, jak i pracowników.

Czy praca na rusztowaniu jest pracą na wysokości?

Jako pracę na wysokości kwalifikuje się każdą pracę wykonywaną w warunkach, w których różnica między stanowiskiem pracy a posadzką wynosi co najmniej metr. W związku z tym również praca na rusztowaniu jest uznawana za pracę na wysokości. Zastosowanie ma więc przy niej profesjonalny sprzęt do pracy na wysokościach, który znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/sprzet-bhp-ochrona-przy-pracy-na-wysokosci-szelki.

Kto kontroluje rusztowania?

Zgodnie z przepisami rusztowania kontroluje kierownik budowy lub inna uprawniona osoba. Powinno się to robić za każdym razem po opadach, silnym wietrze oraz przerwach roboczych dłuższych niż 10 dni. Oprócz tego wymagana jest kontrola okresowa co najmniej raz w miesiącu.

Jak zachować bezpieczeństwo na rusztowaniu? Wymogi dla pracowników

Bezpieczna praca na rusztowaniu jest jednak możliwa jedynie wówczas, kiedy regulacji i przepisów BHP przestrzegają pracownicy.

Kto może pracować na rusztowaniu?

By pracować na rusztowaniach, trzeba spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim przed podjęciem takiej pracy należy ukończyć szkolenie wysokościowe. Do tego konieczne są aktualne badania lekarskie. To między innymi badania neurologiczne, a okresowo także okulistyczne i otolaryngologiczne.

Co trzeba wiedzieć przed początkiem pracy na rusztowaniu?

Przed rozpoczęciem pracy na rusztowaniu każdy pracownik musi otrzymać tak zwany instruktaż stanowiskowy. Dzięki niemu poznaje instrukcje bezpiecznego korzystania z rusztowania oraz obsługi urządzeń, których będzie używać. Jeśli w pracy będzie wykorzystywać substancje chemiczne, powinien zapoznać się z tzw. kartami charakterystyki tych środków.

Pracownik powinien znać również przepisy, które regulują sposób korzystania z rusztowania. Na konstrukcję można wchodzić wyłącznie po wyznaczonej drabince, nie wolno wspinać się po poręczach od strony zewnętrznej. Pracownik powinien też wiedzieć, że po zakończonej pracy na rusztowaniu nie powinno się zostawiać żadnych materiałów.

Jak powinien być ubrany pracownik?

Pracownik na rusztowaniu musi posiadać odpowiedni strój roboczy. Najważniejsze, by ubiór był dostosowany do pory roku, w jakiej wykonywana jest praca. Najlepiej stawiać na profesjonalne ubrania robocze od sprawdzonych producentów - takich jak Polstar czy Portwest, których produkty znajdziesz na sprzetBHP.pl

W skład kompletnego, uniwersalnego ubioru roboczego powinny wchodzić spodnie - do pasa lub ogrodniczki, bluza robocza oraz podkoszulek lub koszulka polo. Do pracy w niskich temperaturach potrzebne będą także polary bądź kurtki. Popularność zyskują szczególnie softshelle robocze.

Jakich środków ochrony indywidualnej wymaga praca na rusztowaniu?

Kiedy zadaniem pracownika jest praca na rusztowaniu, BHP nakazuje również używanie środków ochrony indywidualnej. W związku z tym część ubrań roboczych zastępują zwykle ubrania ochronne.

Przede wszystkim jednak na rusztowaniach obowiązkowe są kaski BHP. Chronią przed urazami głowy, które mogą wynikać z różnych sytuacji, m.in. spadających przedmiotów. Świetnym przykładem jest 4-punktowy hełm wspinaczkowy Portwest PW97. To kask wykonany z ABS, który nie tylko chroni, ale jest też bardzo wygodny - wyróżnia się niewielką wagą, dobrą wentylacją i dobrze osadzoną nylonową więźbą.

Żółty hełm Portwest

Hełm Portwest do pracy na rusztowaniu kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/helm-wspinaczkowy-czteropunktowy-pw97.html

Praca na rusztowaniu będzie też wymagać odpowiednio dobranych rękawic roboczych czy ochronnych. Jeśli pracownik nie ma do czynienia z niestandardowymi substancjami, najlepsze będą rękawice antyprzecięciowe.

W czasie pracy na budowie obowiązkowe są całe buty robocze. Praca na rusztowaniu wymaga używania butów z wkładką antyprzebiciową i utwardzonym podnoskiem, który będzie chronić palce przed uderzeniami lub zmiażdżeniem.

Czy na rusztowaniu potrzebne będą szelki bezpieczeństwa? Tak, jeśli nie jest możliwe zamontowanie na nim balustrad, które zmniejszają ryzyko upadku. Bez nich, a także w sytuacjach, w których pracownik musi często wychylać się za balustradę, trzeba podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa. Zazwyczaj są to właśnie szelki do pracy na wysokościach.

Dobrym wyborem będą szelki bezpieczeństwa Protekt P30 z oferty sprzetBHP.pl. Wygodę użytkowania zapewnia tylna klamra zaczepowa i przedni punkt zaczepowy, a także płynna regulacja wszystkich pasów.

szelki do pracy na rusztowaniu

Szelki bezpieczeństwa do pracy na rusztowaniu kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/szelki-bezpieczenstwa-p30.html

Kiedy korzystanie z rusztowania jest zabronione?

By zachować bezpieczeństwo, w niektórych sytuacjach nie wolno pracować na rusztowaniu. To zabronione w następujących okolicznościach:

 • po zmroku, przy braku odpowiedniego oświetlenia;
 • w czasie gęstej mgły;
 • w czasie opadów deszczu i śniegu;
 • w warunkach burzy lub gołoledzi;
 • przy silnym wietrze, którego prędkość przekracza 10 m/s.

Podsumowanie: o czym pamiętać, by praca na rusztowaniu była bezpieczna?

By praca na rusztowaniu była bezpieczna, trzeba pamiętać o przestrzeganiu przepisów BHP. Sama konstrukcja, a także pracownicy muszą być odpowiednio zabezpieczeni. Osoby zatrudnione do takiej pracy muszą przejść szkolenie i mieć ważne badania lekarskie. Do tego dochodzi właściwy strój roboczy oraz środki ochrony indywidualnej, takie jak hełmy ochronne, a często również szelki bezpieczeństwa. Należy pamiętać, by nie pracować na rusztowaniu w złych warunkach atmosferycznych.

 • BATA
 • ELDAN
 • PROMOSTARS
 • PROTEKT
 • ARDON
 • POLSTAR
 • ABENA
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • RUDEK
 • LUKSELL
 • RS
 • 3M
 • ANRO
 • DEMAR
 • JHK
 • FILTER SERVICE
 • LEMIGO
 • FAGUM STOMIL
 • BASE PROTECTION
 • PORTWEST
 • CANIS
 • INDUSTRIAL STARTER