Praca w chłodni i mroźni. Jak ubrać pracownika i spełnić normy BHP?

Praca w chłodni i mroźni. Jak ubrać pracownika i spełnić normy BHP?

2

Niskie temperatury to nie tylko problem tych, którzy pracują zimą na zewnątrz. Z zimnem, a czasami wręcz mrozem, niektórzy muszą sobie radzić przez cały rok. Z takimi wyzwaniami wiąże się praca w chłodni i mroźni. By uchronić pracowników przed chorobami i urazami, pracodawcy muszą więc przestrzegać przepisów BHP. Do najważniejszych należy wyposażenie podwładnych w ubrania ochronne. Jak je dobrać? Jakie jeszcze obowiązki ma pracodawca? Dowiedz się więcej.

Praca w chłodni - przepisy

Problem pracy w chłodni kojarzy się przede wszystkim z pracownikami zatrudnionymi w przemyśle spożywczym. W rzeczywistości dotyczy jednak nieco szerszej grupy ludzi zatrudnionych w różnych gałęziach przemysłu czy laboratoriach. Na takich stanowiskach zastosowanie znajdują przepisy pracy w warunkach szczególnych. Nic dziwnego - w chłodniach temperatura to często tylko kilka stopni powyżej zera. A w mroźniach czasem nawet minus 30 stopni Celsjusza!

Pracodawca powinien w takich sytuacjach zadbać, by pracownicy mogli normalnie funkcjonować. Kodeks Pracy nakłada na pracodawców konkretne obowiązki. Najważniejsze z nich to:

 • zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej,
 • monitorowanie temperatury i wilgotności w chłodni oraz mroźni,
 • zapewnienie bezpłatnych ciepłych posiłków i napojów,
 • organizacja szkoleń stanowiskowych,
 • ocena ryzyka zawodowego w niskich temperaturach,
 • kierowanie pracowników na kontrolne badania okresowe.

Praca w mroźni i chłodni a posiłek regeneracyjny

Dlaczego “praca na chłodni”, jak często mówią o niej pracownicy, wiąże się z obowiązkowymi posiłkami i napojami dla pracowników? Długotrwała praca w obniżonej temperaturze sprawia, że organizm szybciej traci energię, a wraz z nią siły do pracy. Ciepły posiłek i napoje mają zapobiec szybkiemu opadaniu z sił, które może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i problemów ze zdrowiem.

Zgodnie z przepisami pracodawcy są zobowiązani do zapewniania tak zwanych posiłków regeneracyjnych wówczas, gdy temperatura w miejscu pracy utrzymuje się poniżej 10 stopni Celsjusza. W chłodni i mroźni jest tak zawsze. Rządowe rozporządzenie precyzuje, że posiłek jest wymagany na stanowiskach, na których wydatek energetyczny w ciągu zmiany wynosi powyżej - odpowiednio - 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet.

Posiłek regeneracyjny sam powinien mieć około 1000 kcal i zawierać co najmniej 50 procent węglowodanów. Przyjmuje formę jednego gorącego dania, serwowanego po trzech, czterech godzinach pracy.

Do tego pracodawca musi przygotować gorące napoje, nazywane profilaktycznymi. Przepisy nie określają ich ilości, a jedynie wskazują, że pracownicy muszą mieć do nich dostęp.

Jakie ubrania i buty zapewnić pracownikom do chłodni i mroźni?

Niezwykle istotny jest jednak również dobór odpowiedniej odzieży dla pracowników. Powinna być to odzież termiczna, dobrze izolująca, która zapewni im ochronę przed niskimi temperaturami. To przede wszystkim ubrania, które spełniają normę PN-EN 14058:2018-02, EN 342.

Kombinezony do pracy w chłodni i mroźni

Podstawowym elementem pracowników w chłodniach i mroźniach jest zwykle izotermiczny, ocieplany kombinezon. Taki jednoczęściowy ubiór osłania cały tułów, ręce i nogi. Liczba otworów, przez które może wnikać zimne powietrze, jest w nim ograniczona do minimum. Do tego kombinezony mają przeważnie wysokie kołnierze, które dodatkowo chronią szyję. Czasami dodatkiem jest kaptur.

ocieplany jednoczęściowy kombinezon wodoodporny z odblaskami

Kombinezon ocieplany Portwest kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/kombinezon-ocieplany-wodoodporny-pw353.html

Przykładem ubrania idealnego do pracy w niskich temperaturach jest kombinezon ocieplany wodoodporny PW353 firmy Portwest. To model zgodny z podanymi normami - wyróżnia się certyfikowaną ochroną przed mrozem aż do minus 40 stopni Celsjusza.

O izolację termiczną dba pikowana podszewka, a o trwałość podwójne szwy. Do tego znalazły się na nim taśmy ostrzegawcze, które dodatkowo poprawiają widzialność pracownika. Taki kombinezon możesz zamówić już teraz na sprzetBHP.pl.

Bielizna termoaktywna

Pracodawcy powinni zapewnić zatrudnionym również odpowiednią bieliznę. Najlepiej w warunkach niskich temperatur sprawdza się bielizna termoaktywna, ewentualnie termiczna. To dla skóry pierwsza warstwa izolacyjna, która jednocześnie gwarantuje jej dobrą oddychalność. Praca w mroźni i chłodni wymaga noszenia termoaktywnej koszulki i kalesonów bądź legginsów.

bielizna termiczna - koszulka idealna na zimę

Damską koszulkę termiczną Portwest kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/damska-koszulka-termiczna-z-dlugimi-rekawami-b126.html

Kobietom pracującym w chłodni z pewnością przyda się damska koszulka termiczna z długimi rękawami B126 firmy Portwest. Znakomicie izoluje i dobrze dopasowuje się do sylwetki. W dodatku na sprzetBHP.pl jest dostępna w wielu rozmiarach, co ułatwi Ci zadanie przy składaniu zamówienia.

Rękawice ocieplane

Dodatkowego zabezpieczenia przed niską temperaturą wymagają dłonie pracowników. Praca w chłodni, a tym bardziej w mroźni nie jest możliwa bez ocieplanych rękawic. W zależności od wykonywanych obowiązków potrzebny może być model nie tylko izolowany, ale też antyprzecięciowy. Ważne, by rękawice umożliwiały swobodne ruchy, a ich część we wnętrzu dłoni pomagała w pewnym chwytaniu przedmiotów.

antyprzecięciowe rękawice Portwest z ociepleniem

Rękawice ocieplane Portwest kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/rekawice-ocieplane-antyprzecieciowe-chroniace-przed-uderzeniem-a729.html

Na wielu stanowiskach dobrym wyborem będzie kolejny produkt Portwest - rękawice ocieplane antyprzecięciowe chroniące przed uderzeniem A729 - poziom C. Sprawdzą się nawet przy pracy w bardzo zimnych warunkach, o ciepło i wygodę dba dzianinowy podkład. Zapewniają ochronę przed przecięciem, a pokrycie pianką nitrylową pozwala dobrze chwycić nawet mokre przedmioty. Możesz zamówić takie rękawice na sprzetBHP.pl już dziś.

Obuwie do pracy w chłodni i mroźni

Katalog elementów przeznaczonych do pracy w niskich temperaturach zamyka odpowiednie obuwie. Najczęściej są to buty gumowe ocieplane. Z jednej strony powinny dobrze chronić przed chłodem, z drugiej zapobiegać poceniu się stopy. Do tego istotna jest antypoślizgowa podeszwa. Na niektórych stanowiskach konieczne będzie też używanie butów ze wzmocnionymi noskami.

ocieplane kalosze gumowe przeznaczone do pracy w chłodni lub mroźni

Gumowe obuwie Grenlander do pracy w niskich temperaturach kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/buty-gumowe-meskie-eva.html

Czołowym męskim modelem butów do pracy w chłodni jest gumowe obuwie Grenlander 862, produkowane przez firmę Lemigo. To model wykonany z piankowego tworzywa EVA, który cieszy się dużym zainteresowaniem w sklepie sprzetBHP.pl. Za odporność na niskie temperatury odpowiada wyciągany ocieplacz. Buty bez problemów sprawdzą się nawet w temperaturze minus 30 stopni Celsjusza. Do tego są w pełni wodoodporne i lekkie.

Podsumowanie: jak przygotować pracownika do pracy w chłodni lub mroźni?

By odpowiednio przygotować pracownika do pracy w mroźni lub chłodni należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć go w środki ochrony indywidualnej. Na ubiór powinien składać się izolowany kombinezon, bielizna termoaktywna lub termiczna, ocieplane rękawice i ocieplane buty.

Do tego pracodawca zobowiązany jest do wydania jednego gorącego dania, tzw. posiłku regeneracyjnego, oraz zapewnienia dostępu do gorących napojów. Trzeba też monitorować temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, a także pamiętać o badaniach i szkoleniach dla pracowników.

 • DEMAR
 • PROMOSTARS
 • INDUSTRIAL STARTER
 • JHK
 • PORTWEST
 • BATA
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • URGENT
 • RS
 • LUKSELL
 • POLSTAR
 • LEMIGO
 • CANIS
 • SUNDSTROM
 • DYDONA
 • FAGUM STOMIL
 • ARDON
 • ABENA
 • 3M
 • FILTER SERVICE
 • ANRO
 • ELDAN
 • RUDEK
 • BASE PROTECTION
 • PROTEKT