Praca w nocy. Jak zadbać o swoją widoczność?

17-11-2020

Większość pracowników jest przyzwyczajona do ośmiogodzinnego dnia pracy. Wielu rozpoczyna go codziennie rano, niektórzy wykonują jednak swoje obowiązki w systemie zmianowym. Czasami oznacza to konieczność pracy w nocy. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w fabrykach czy zakładach przemysłowych, ale bywa, że dotyczy także budowlańców bądź drogowców. Dzieje się tak w przypadku szczególnie pilnych remontów czy dużych inwestycji. Nocny tryb pracy wiąże się ze szczególnymi wyzwaniami i zaburza naturalny rytm życia, ale to niejedyne możliwe problemy. Pracą w nocy rządzą specjalne przepisy zawarte w Kodeksie pracy. Osobom wykonującym nocne obowiązki w otwartej przestrzeni, na zewnątrz, trzeba też zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów jest odzież odblaskowa. Radzimy, jak zadbać o widoczność pracowników w czasie nocnej zmiany.

Praca w nocy - co mówią o niej przepisy?

Jak pokazują badania, średnio nawet co piąty Europejczyk pracuje w systemie zmianowym. Wiele z tych osób wykonuje swoje obowiązki również w nocy. W związku z tym warto szczególnie o siebie zadbać. Eksperci przekonują bowiem, że częsta praca w nocy może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Konsekwencje dla zdrowia mogą być różne - od bólów mięśni i głowy, przez problemy z układem pokarmowym, aż po zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi. Każdy, kto musi pracować nocą, powinien więc pamiętać o regularnym odsypianiu przepracowanego okresu oraz odpowiednim wypoczynku za dnia.

Jak pracę w nocy traktują przepisy? Zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami, uznaje się za nią pracę wykonywaną pomiędzy godziną 21 a 7. Do pracowników nocnej zmiany można jednak zaliczyć już osoby, których czas pracy obejmuje przynajmniej trzy godziny ze wspomnianego okresu. Jak precyzuje artykuł 151 Kodeksu pracy, jeżeli wykonywanie pracy nocnej wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem lub odbywa w niebezpiecznych warunkach, jej czas nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę. Za każde nocne 60 minut przysługuje także specjalny dodatek do wynagrodzenia.

Jak zadbać o widoczność pracowników?

Praca w nocy to zatem wyzwania stawiane zarówno przed pracownikami, jak i ich przełożonymi. Ci drudzy muszą stworzyć podwładnym warunki do bezpiecznego wykonywania obowiązków po zmroku. O ile w przypadku pracy w halach fabrycznych czy innych pomieszczeniach nie różnią się one zbytnio od tego, co spotyka osoby zatrudnione na wcześniejszych zmianach, o tyle pracę na zewnątrz zorganizować nieco trudniej.

Podstawą jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Ta kwestia często dotyczy zresztą ekip budowlańców czy drogowców pracujących popołudniami. Późną jesienią i zimą codziennością są mgły oraz zachmurzenie, a także wcześnie zapadający zmrok. Na placu budowy trzeba zatem zainstalować sztuczne oświetlenie. Powinno nie tylko umożliwiać swobodne przemieszczanie się, ale też oświetlać tablice informacyjne oraz znaki ostrzegawcze. Ciężki sprzęt obecny na budowach musi być natomiast oświetlony światłem pozycyjnym.

Rozmieszczając lampy czy reflektory należy też pamiętać, by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia pracowników i nie groziły porażeniem prądem. To jednak nie wszystko. Osoby zatrudnione przy budowach czy remontach dróg powinny być także wyposażone w ubrania ostrzegawcze. Zwykłe kamizelki odblaskowe siateczkowe mogą nie wystarczyć - w większości przypadków trzeba zapewnić widzialność przy użyciu bardziej rozbudowanych strojów.

kamizelki odblaskowe siateczkowe

https://www.sprzetbhp.pl/kamizelka-ostrzegawcza-c474.html

Ubrania ostrzegawcze do pracy nocą

Większość budowlańców i drogowców musi zakładać ubrania odblaskowe nawet w ciągu dnia. Wynika to z normy EN ISO 20471, która reguluje używanie odzieży ostrzegawczej w czasie pracy. Zgodnie z jej wytycznymi, obowiązek noszenia takich ubrań spoczywa między innymi na osobach pracujących przy drogach, w okolicy wystających elementów konstrukcyjnych, a także zagrożonych potrąceniem przez rozmaite maszyny i pojazdy. Odzież dla takich pracowników powinna posiadać określoną powierzchnię fluorescencyjnego tła oraz taśm odblaskowych, które w przypadku profesjonalnych strojów oplatają całą sylwetkę.

Po zmroku zakładanie ubrań ostrzegawczych jest jednak szczególnie ważne. Takie stroje zwiększają w końcu widzialność każdego pracownika i sprawiają, że można go dostrzec nawet z 200 czy 300 metrów, co pozwala uniknąć wielu wypadków.

Kurtka lub bluza odblaskowa

W przypadku ubrań zakrywających górną połowę ciała najwyższe normy ochronne spełniają przede wszystkim bluzy oraz kurtki odblaskowe. Część z nich jest bowiem zaliczana do najwyższej, trzeciej klasy ubrań ostrzegawczych. Takie modele, poza odpowiednią powierzchnią odblasków i jaskrawego tła, muszą posiadać rękawy.

Najbardziej uniwersalne są kurtki odblaskowe. Bez trudu znajdziemy egzemplarze, które nie tylko zagwarantują odpowiednią temperaturę ciała nawet w zimne dni, ale także ochronią przed deszczem. Warto wybierać więc kurtki wykonane z poliestru powleczone warstwą poliuretanu, która zapewni pełną wodoodporność. Coraz większą popularnością cieszą się też softshelle, czyli lekkie kurtki łączące kompleksową ochronę z warstwami zapewniającymi dobrą wentylację ciała.

Wśród ubrań ostrzegawczych klasy trzeciej znajdziemy także bluzy odblaskowe. Dla wielu osób to właśnie praca w nich będzie najbardziej wygodna. Zazwyczaj są bowiem wykonywane z poliestru ze słuszną domieszką bawełny, co gwarantuje duży komfort noszenia. Jednocześnie posiadają odpowiednią ilość odblasków. Gwarancją dobrej widzialności jest także ich kolor - żółty, czerwony lub pomarańczowo-czerwony. Te barwy obowiązują w przypadku wszystkich rodzajów odzieży ostrzegawczej.

kamizelki odblaskowe siateczkowe

https://www.sprzetbhp.pl/kurtka-odblaskowa-contrast-s466-5083.html

Spodnie odblaskowe

Strój ostrzegawczy gwarantujący najwyższy poziom ochrony można skompletować także przy wykorzystaniu spodni odblaskowych. Same spodnie mogą co prawda zostać zaliczone maksymalnie do klasy drugiej, ale po zestawieniu ich z bluzą czy polarem otrzymamy ubiór klasy trzeciej.

Wśród spodni rozróżniamy dwa podstawowe modele. Pierwszy to klasyczne spodnie do pasa z dwoma lub trzema rzędami taśm ostrzegawczych. Drugi to popularne wśród wielu pracowników ogrodniczki, posiadające szelki oraz taśmę odblaskową na wysokości pasa. Oba warianty są wyposażone w wiele kieszeni i sprzączek, które pozwalają na swobodne przenoszenie narzędzi.

Odblaskowe dodatki

W czasie nocnych prac latem kurtkę czy bluzę zastępuje się zwykle koszulką ostrzegawczą z dwoma rzędami odblasków. Niektóre dodatkowo posiadają prostopadłe do nich taśmy odblaskowe opadające z ramion. Ubiór można uzupełnić innymi dodatkami ostrzegawczymi. Zimą przydadzą się jaskrawe ocieplane czapki, a przez cały rok spodnie odblaskowe do pasa można dodatkowo przytwierdzić ostrzegawczymi szelkami. Czasami takie szelki tworzą zestawy z pasami biodrowymi.

Pracownicy powinni jednak przede wszystkim pamiętać, że nawet najbardziej rozbudowany komplet odblaskowy nie zagwarantuje im pełni bezpieczeństwa. W nocy trzeba zachować szczególną ostrożność i koncentrację. Nie warto też rezygnować z odblasków już w czasie pracy - bez ostrzegawczej kurtki czy bluzy jest się zdecydowanie mniej bezpiecznym.

W kolejnym artykule przeczytasz o odzieży ostrzegawczej na zimę: Ocieplane ubrania odblaskowe - jak dokonać odpowiedniego wyboru?

 • PORTWEST
 • PROTEKT
 • ARDON
 • FILTER SERVICE
 • ABENA
 • INDUSTRIAL STARTER
 • LUKSELL
 • 3M
 • DEMAR
 • RS
 • ELDAN
 • PROMOSTARS
 • JHK
 • POLSTAR
 • DELTA PLUS
 • URGENT
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • DYDONA
 • SUNDSTROM
 • BATA
 • LEMIGO
 • CANIS
 • ANRO
 • FAGUM STOMIL