Praca w upałach a obowiązki pracodawcy – jak się przygotować?

Praca w upałach a obowiązki pracodawcy – jak się przygotować?

2

Wysoka temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza jest pożądana w czasie wakacyjnych wyjazdów, ale na co dzień może przeszkadzać. Zwłaszcza w czasie pracy - i to zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w biurze czy innych zamkniętych pomieszczeniach. Praca w upałach nie sprzyja koncentracji, obniża wydajność, ale może być też niebezpieczna dla zdrowia pracowników.

W takich okolicznościach pracodawca ma jednak obowiązek zapewnienia swoim podwładnym odpowiednich warunków pracy. Przepisy prawa nakładają na niego kilka zadań. Jeśli ich nie dopilnuje, grozi mu kara. Jak więc przygotować pracowników do pracy w upale? W jakie ubrania robocze ich wyposażyć? Dowiedz się więcej.

Jaka jest dopuszczalna temperatura maksymalna w czasie pracy?

W przepisach polskiego prawa nie zdefiniowano maksymalnej dopuszczalnej temperatury w czasie pracy. Kiedy się podnosi, Kodeks pracy nakłada jedynie na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Ich wypełnienie ma ułatwić życie pracownikom.

Zgodnie z przepisami pracodawca ma bowiem zapewnić warunki pracy, które nie będą zagrażać życiu ani zdrowiu pracowników. W prawie pracy ustalona jest jedynie temperatura minimalna - w pomieszczeniach wynosi 18 stopni Celsjusza.

Praca w upały - obowiązki pracodawcy

Praca w upały wymusza jednak na pracodawcy pewne działania. Musi zapewnić swoim pracownikom zimne napoje. Dla osób wykonujących pracę na zewnątrz taki obowiązek zachodzi przy 25°C, w pomieszczeniach przy 28°C. Napoje, o których mowa, to przede wszystkim woda pitna. Przepisy nie definiują, ile litrów powinno przypadać na jednego pracownika. Jasno jednak podkreślają, że napoje powinny być dostępne w czasie całej zmiany.

Dodatkowy obowiązek dotyczy osób, które wykonują prace brudzące bez dostępu do bieżącej wody. Jak uznała Państwowa Inspekcja Pracy, w takiej sytuacji pracodawca musi zapewnić podwładnym 90 litrów wody dziennie do celów higienicznych.

Czym grozi praca w upale bez spełnienia powyższych warunków? Niedopełnienie obowiązków przez pracodawcę w tej kwestii to wykroczenie, a karą jest grzywna. Jej wysokość może wynosić od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych.

Jak jeszcze pracodawca może pomóc podwładnym w czasie upałów?

Na tym obowiązki pracodawcy się kończą. Może on jednak podjąć również inne działania, które poprawią warunki pracy. W pomieszczeniach istotną rolę może odegrać klimatyzacja i dobra wentylacja. Innym rozwiązaniem jest udostępnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku.

Kolejnym coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są przerwy regeneracyjne w czasie pracy w upale. To dodatkowe przerwy, niezależne od tych przewidzianych przez Kodeks pracy. Pomagają pracownikom w odpoczynku, dzięki czemu są oni w stanie pracować bardziej wydajnie.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest skrócenie czasu pracy. Pracodawca może zezwolić, by pracownicy wcześniej wrócili do domu. Co ważne, taka decyzja nie może wiązać się z obniżeniem wysokości wynagrodzenia.

Na jakie ubrania robocze i ochronne postawić w czasie upałów?

Praca w upałach wymusza jednak również na pracodawcy przygotowanie odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej, przystosowanej do wysokich temperatur. Nie ma więc mowy na przykład o kurtkach czy polarach ostrzegawczych - w takich sytuacjach zastępują je lekkie i przepuszczalne kamizelki siatkowe z odblaskami.

W przypadku odzieży ochronnej nie zawsze da się jednak zrezygnować z elementów, które zabezpieczają choćby przed ryzykiem poparzenia czy przecięcia. Ale gdzie tylko jest to możliwe, tam należy stawiać na ubrania, które będą jak najlepiej przepuszczać powietrze. A do tego sprawnie odprowadzać pot.

Pod tym kątem bardzo dobrze sprawdzają się ubrania wykonane z mieszanki poliestru i bawełny. Przykładem mogą być koszulki odblaskowe z panelami z siatki C395 firmy Portwest, które znajdziesz na sprzetBHP.pl. To połączenie 55% włókien bawełnianych i 45% poliestrowych. Panele siatkowe pod pachami sprawiają, że ciało jest wentylowane znacznie lepiej niż w innych koszulkach.

koszulka odblaskowa do pracy w upałach

Koszulkę ostrzegawczą Portwest z panelami z siatki kupisz na https://www.sprzetbhp.pl/dwukolorowy-podkoszulek-z-panelami-z-siatki-c395.html

Praca w upałach na otwartej przestrzeni jest łatwiejsza, kiedy pracownik ma na nogach krótkie spodnie. Wszędzie, gdzie nie ma zagrożenia skaleczenia nóg, świetnie sprawdzi się model Brixton Practical firmy Polstar, który również znajdziesz w naszym sklepie.

To także produkt wykonany z połączenia włókien poliestrowych i bawełnianych, w tym przypadku z przewagą syntetycznych. Beżowy kolor idealnie sprawdzi się w czasie słonecznych dni, a wielofunkcyjne kieszenie będą bardzo praktyczne w czasie pracy.

krótkie spodnie robocze

Krótkie spodnie robocze Brixton Practical kupisz na https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-krotkie-brixton-practical-bezowe.html

Praca w upały to również wyzwanie dla stóp. Rozwiązaniem problemów pocących się nóg mogą być sandały robocze. To buty, które posiadają duże otwory wentylacyjne - sprawniej odprowadzają wilgoć i doprowadzają do stóp powietrze.

Nie musi to jednak oznaczać mniejszej ochrony przed zagrożeniami, jakie czyhają na kończyny w czasie pracy. Na przykład sandały ESD B1205 - I-BIT marki Base Protection, które przygotowaliśmy dla Ciebie w sprzetBHP.pl, są wyposażone w podnosek odporny na uderzenia 200 J. Do tego posiadają podeszwę odporną na przebicie. Takie buty robocze to bezpieczeństwo i wygoda w jednym.

robocze sandały

Sandały do pracy Base Protection zamówisz na https://www.sprzetbhp.pl/sandaly-b1205-i-bit.html

Praca w upałach - czy pracownik może odmówić wykonywania pracy?

Pracodawca może więc zrobić sporo, by ułatwić osobom zatrudnionym w jego firmie wykonywanie obowiązków w czasie upałów. Jeśli jednak te starania spełzną na niczym, niektóre grupy pracowników mogą odmówić wykonywania pracy.

Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży oraz pracowników młodocianych, czyli osób w wieku od 15 do 18 lat. Nie powinny one pracować w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza, gdy wilgotność powietrza przekracza 65 procent.

Jednocześnie każdy pracownik powinien poinformować przełożonego o sytuacji, w której warunki pracy zagrażają życiu lub zdrowiu. W takich okolicznościach pracownik ma też prawo powstrzymania się od wykonywania pracy, przy niezwłocznym powiadomieniu o tym pracodawcy. A ten nie ma prawa obniżyć mu na tej podstawie wynagrodzenia.

Podsumowanie: co pracodawca powinien zrobić w czasie upałów?

Praca w upałach jest trudnym zadaniem, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie do niej odpowiednich warunków. Kiedy temperatura rośnie, musi on zagwarantować pracownikom zimne napoje dostępne przez cały okres zmiany. Osobom, które wykonują brudzące prace, powinna być też udostępniona woda do celów higienicznych.

Pracodawca powinien też starać się o poprawę warunków pracy. Może więc zarządzić przerwy regeneracyjne, skrócić zmianę, zainstalować klimatyzację albo klimatyzowany pokój relaksu. Musi też zadbać o odpowiednie ubrania robocze i ochronne - najlepiej z materiałów o dobrej przepuszczalności. Jeśli warunki do pracy będą skrajnie niesprzyjające, pracownik ma prawo odmówić jej wykonywania.

 • JHK
 • FAGUM STOMIL
 • URGENT
 • SUNDSTROM
 • INDUSTRIAL STARTER
 • PORTWEST
 • ELDAN
 • DEMAR
 • LEMIGO
 • DYDONA
 • BASE PROTECTION
 • BATA
 • POLSTAR
 • LUKSELL
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • CANIS
 • PROTEKT
 • RUDEK
 • PROMOSTARS
 • 3M
 • ABENA
 • RS
 • ANRO
 • FILTER SERVICE
 • ARDON