Spodnie odblaskowe - zastosowanie i największe zalety

23-12-2020

Na wielu stanowiskach pracownikom potrzebne są wyspecjalizowane środki ochrony osobistej. Na niektórych należą do nich szczelne kombinezony, które zapewnią ochronę przed ekstremalnymi temperaturami. Na innych maski gazowe, które zatrzymują różnego rodzaju środki chemiczne. Jest także spora grupa branż, w których pracownicy powinni wykonywać swoje obowiązki wyposażeni w ubrania ostrzegawcze. Oprócz popularnych kamizelek w jaskrawych kolorach często przydają się także spodnie odblaskowe, zwłaszcza że w niektórych przypadkach pełnią one funkcję zarówno odzieży ochronnej, jak i roboczej, znacznie ułatwiając wykonywanie powierzonych zadań. Czym jednak powinny się charakteryzować takie spodnie i jakie są ich największe zalety? Warto zatrzymać się chwilę nad ich wyborem, w ofercie sklepów ze sprzętem BHP znajdziemy bowiem różne wersje tej części garderoby.

Spodnie odblaskowe - najważniejsze informacje

Co do zasady, spodnie ostrzegawcze są zaliczane do odzieży ochronnej. Oznacza to, że powinny chronić pracownika przed zagrożeniami, które mogą na niego czyhać w związku z wykonywanymi obowiązkami. To odróżnia takie ubrania od odzieży roboczej, która po prostu zastępuje prywatne ubrania zatrudnionych osób, by uchronić je przed zabrudzeniem. W przypadku obu rodzajów ubrań - i roboczych, i ochronnych - obowiązek dostarczenia ich podwładnym spoczywa na pracodawcy. Powinien on również dbać o utrzymanie odzieży w dobrym stanie, jest więc odpowiedzialny za jej pranie. Czasami jednak może powierzyć te obowiązki pracownikowi, który jednak powinien wówczas otrzymać stosowny ekwiwalent za koszty poniesione w związku z praniem spodni czy koszulek.

spodnie odblaskowe

Sprawdź wygodne spodnie odblaskowe: https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-do-pasa-brixton-flash-wstawka-granat-kat-ii-klasa-ii.html

Czym wyróżniają się spodnie odblaskowe?

Wspominając o podobieństwie spodni odblaskowych do zwykłych spodni roboczych, ma się zwykle na myśli ich solidne wykonanie. W większości przypadków towarzyszą one bowiem osobom wykonującym prace fizyczne, są zatem narażone na przetarcia, rozdarcia czy inne uszkodzenia. Materiał, z jakiego się je produkuje, musi więc być odporny na przykład na szarpnięcia. Spodnie, które już po kilku godzinach pracy będą wyraźnie podarte, do niczego się nie nadają.

Najważniejszą właściwością spodni ostrzegawczych jest oczywiście bardzo dobra widzialność. Zapewnia ją kombinacja dwóch czynników: taśm odblaskowych i fragmentów jaskrawego materiału. Przy czym oba te wymagania są precyzyjnie określone odpowiednimi przepisami. Najważniejszy z nich to norma EN ISO 20471. Zgodnie z nią jaskrawy materiał fluorescencyjny może mieć kolor czerwony, pomarańczowo-czerwony bądź żółty. By spełnić minimalne wymagania, musi zajmować 0,14 metra kwadratowego powierzchni. Do tego dochodzą taśmy odblaskowe o powierzchni 0,1 m kw., a także 0,2 m kw. tak zwanego materiału o połączonych właściwościach.

Jaką klasę ochrony gwarantują spodnie ostrzegawcze?

Powyższe wymagania dotyczą ubrań ostrzegawczych klasy pierwszej. To najniższy poziom ochrony. Przepisy dla odzieży klasy drugiej oraz trzeciej są bardziej restrykcyjne, a powierzchnia odblasków oraz materiału fluorescencyjnego odpowiednio większa. W przypadku spodni mamy jednak do wyboru jedynie rozwiązania gwarantujące pierwszy oraz drugi poziom ochrony.

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prozaiczna. Zgodnie z przywołaną normą, za odzież klasy trzeciej uważa się jedynie strój, którego część okrywa tułów. Przy czym musi ona obejmować cały obwód tej partii ciała. Takich spodni na rynku nie ma, dlatego wymagania klasy trzeciej spełnia się najczęściej poprzez tworzenie zestawu z co najmniej dwóch elementów garderoby. Rozwiązaniem są także kurtki ostrzegawcze, które spełniają wymagania najwyższej klasy ochrony.

W jakich branżach najbardziej przydają się spodnie odblaskowe?

W wielu przypadkach spodnie odblaskowe są jednak niezastąpione. Najczęściej możemy w nich oglądać osoby pracujące w pobliżu dróg i innych miejsc, po których poruszają się pojazdy, a zatem choćby na placach manewrowych czy lotniskach. W takich miejscach dobra widzialność jest szczególnie ważna i pomaga uniknąć potrącenia przez samochód czy maszynę. Spodnie odblaskowe pomagają jednak również utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w chłodniejsze dni, gdy praca na świeżym powietrzu staje się bardziej uciążliwa.

Spodnie ostrzegawcze będą jednak przydatne również na placach budowy, a nawet w niektórych halach fabrycznych. W tych przypadkach pozwalają zwrócić większą uwagę na współpracownika operatorom specjalistycznych maszyn i ciężkiego sprzętu. Pracownicy muszą być dobrze widoczni także w sytuacjach, gdy w ich bezpośrednim otoczeniu znajdują się wystające elementy konstrukcyjne.

spodnie odblaskowe

Szukasz kompleksowej ochrony? Wybierz ogrodniczki: https://www.sprzetbhp.pl/ogrodniczki-ostrzegawcze-trudnopalne-modaflame-mv27.html

Na budowach czy w fabrykach przydają się zwłaszcza spodnie ostrzegawcze wysokiej jakości. Solidny materiał pozwoli na bardziej komfortową pracę wówczas, gdy do montażu jakiegoś elementu trzeba będzie przykucnąć bądź przyklęknąć. Z tego powodu niektóre modele spodni odblaskowych posiadają dodatkowe warstwy materiału na wysokości kolan. Alternatywą są kieszenie na kolanach, do których można włożyć nakolanniki, nie tracąc w ten sposób niczego na powierzchni odblaskowej.

Spodnie odblaskowe damskie i męskie - jak wybrać odpowiednie?

Wybierając spodnie odblaskowe dla pracowników powinno się jednak zwracać uwagę nie tylko na klasę ochronną, którą spełniają, ale również na dobranie modelu odpowiedniego do wykonywanych obowiązków. Do wyboru są dwa podstawowe fasony - klasyczne spodnie do pasa oraz podtrzymywane na szelkach ogrodniczki. Do zwykłych spodni można zresztą również dołączyć odblaskowe szelki, które mogą poprawić komfort w czasie pracy, a także stanowić dodatkową partię odblasków.

Wyznacznikiem wygody są też materiały, z których wyprodukowano dany model spodni. Wielokrotnie podkreślana solidność powinna bowiem iść również w parze z dobrą oddychalnością, a najlepiej także sporą elastycznością. Dlatego zazwyczaj dobrze sprawdzają się spodnie wykonane z połączenia bawełny oraz poliestru. Dzięki temu można otrzymać wytrzymałą część garderoby, która będzie jednocześnie przepuszczać powietrze i pozwalać na spory zakres ruchów, nie przeszkadzając w poruszaniu się po placu budowy czy innej lokalizacji. Pracownicy bardzo często zwracają też uwagę na liczbę kieszeni oraz szlufek, które ułatwiają przenoszenie narzędzi. Zapinane kieszenie będą także dobrym zabezpieczeniem dla dokumentów, które czasami są potrzebne w miejscu pracy.

Z punktu widzenia pracownika kluczowy będzie jednak odpowiedni rozmiar. Większość tak zwanych uniwersalnych modeli jest dedykowanych mężczyznom. Większy problem z doborem spodni może się pojawić, gdy wśród podwładnych znajdują się kobiety. Warto wtedy poszukać fasonu przeznaczonego specjalnie dla nich. Takie spodnie można znaleźć w dobrych sklepach internetowych ze sprzętem BHP. Konstrukcja pasa i nogawek jest w nich dopasowana do kobiecej sylwetki, co pozwoli paniom na zdecydowanie bardziej komfortową pracę niż próby znalezienia odpowiedniego rozmiaru męskich spodni.

W kolejnym artykule przeczytasz o tym, jak prawidłowo zabezpieczyć górne partie ciała: Bluza odblaskowa - na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie?

 • SUNDSTROM
 • DYDONA
 • ARDON
 • DELTA PLUS
 • ELDAN
 • URGENT
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • ABENA
 • RS
 • ANRO
 • POLSTAR
 • PROTEKT
 • FAGUM STOMIL
 • 3M
 • PORTWEST
 • CANIS
 • INDUSTRIAL STARTER
 • LUKSELL
 • BATA
 • LEMIGO
 • DEMAR
 • JHK
 • PROMOSTARS
 • FILTER SERVICE