Ubrania trudnopalne na jesień i zimę. Jak zadbać o ciepło i bezpieczeństwo?

Ubrania trudnopalne na jesień i zimę. Jak zadbać o ciepło i bezpieczeństwo?

2

W większości branż sprawdzają się klasyczne ubrania robocze. W tym przypadku strój ma tylko chronić prywatną odzież pracowników przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Oczywiście takie ubrania trzeba dobrać do temperatury i warunków pogodowych, dlatego na zimę szuka się odzieży ocieplanej.

W przypadku niektórych stanowisk konieczny jest jednak dodatkowy poziom ochrony. Dzieje się tak wszędzie, gdzie na co dzień potrzebna jest odzież ochronna. Tam priorytetem jest zabezpieczenie przed czynnikami ryzyka, które trzeba dopiero połączyć z rozwiązaniami dostosowanymi do temperatury. Do tych czynników ryzyka może należeć narażenie na działanie płomieni czy odprysków. Wbrew pozorom również w takich przypadkach potrzebna jest specjalistyczna odzież na jesień i zimę.

Odzież niepalna - na jakich stanowiskach jest niezbędna?

Na takich stanowiskach niezbędna jest odzież robocza niepalna lub trudnopalna. Chociaż bardziej właściwy określeniem jest odzież ochronna - strój ma bowiem nie tyle zabezpieczać odzież, co chronić zdrowie i życie pracowników.

Odzież niepalna jest potrzebna przede wszystkim w kilku specyficznych branżach. Ważną grupą są spawacze. Wykonują prace potrzebne właściwie na każdym placu budowy, o fabrykach czy liniach produkcyjnych nie wspominając. Są narażeni przede wszystkim na gorące odpryski w postaci iskier oraz rozgrzanych do czerwoności kawałków metalu. Ubranie do spawania musi więc kompleksowo chronić skórę.

Inną grupę osób, która potrzebuje ubrań trudnopalnych, są pracownicy sektora energetyki. W tym przypadku zagrożenie wiąże się z wysokim napięciem i możliwością zwarcia. Przy złym doborze stroju nawet kilka iskier może skończyć się tragedią.

Ubrania, które nawet w ekstremalnych warunkach się nie zapalą, potrzebne są również strażakom, a czasami także przedstawicielom innych służb ratunkowych. To kwestia życia i śmierci.

Ubrania trudnopalne - jakie warunki powinny spełniać?

Odzież niepalna powinna chronić przed kilkoma kategoriami zagrożeń. To wysoka temperatura, ryzyko kontaktu z gorącymi przedmiotami, a także płomieniem. Ten ostatni może wiązać się z operowaniem specjalnymi palnikami bądź pracą w pobliżu pieca. Do największych zagrożeń należy także kontakt z gorącym, płynnym metalem. Także przed nim musi chronić ubranie trudnopalne.

Poziom ryzyka dzieli się pod tym względem na trzy stopnie. To właśnie pod tym kątem trzeba więc dobierać ubrania trudnopalne. Wszystkie zasady są obwarowane konkretnymi normami, to nimi należy kierować się przy wyborze odzieży. W przypadku ubrań chroniących przed wysokimi temperaturami oraz płomieniami kluczowe są normy PN-EN 14116:2008 oraz PN-EN ISO 11612:2008.

Warto pamiętać o tym, że odzież niepalna w pracy z możliwymi odpryskami czy odłamkami powinna szczelnie zabezpieczać newralgiczne partie ciała. Należy do nich twarz ze szczególnym uwzględnieniem oczu, ale także dłonie. Przy ochronie tych ostatnich pamiętajmy więc o normie PN-EN 407:2007, która dotyczy rękawic ochronnych.

Jednocześnie ważne jest dostosowanie odzieży niepalnej do warunków pracy. Czasami wystarczy postawić na szczelny kombinezon, nawet jeśli będzie się to wiązało z ograniczeniem ruchów. Ale już spawacze czy elektrycy muszą mieć odpowiednią swobodę, by precyzyjnie wykonać swoje zadania.

kurtka trudnopalna

Ciepłe kurtki trudnopalne znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/ochrona-niepalna-kurtki-bluzy-polary

Ciepłe ubrania trudnopalne. Na jakie elementy stroju postawić?

Skoro mowa o wysokich temperaturach czy płomieniach, po co dodatkowe ocieplenie na jesień czy zimę? Sprawa nie jest tak oczywista. Na wielu stanowiskach - na przykład przywołanych wyżej, czyli spawacza czy elektryka wysokich napięć - zdecydowanie groźniejsze jest występowanie odprysków. A te mogą spowodować pożar tradycyjnego ubrania. Ekspozycja na wysoką temperaturę jest w takich przypadkach zwykle tylko chwilowa.

Dla komfortu pracy ubranie dla spawaczy czy elektryków na jesień oraz zimę musi więc posiadać odpowiednią warstwę ocieplenia. Przy niskich temperaturach nie sprawdzą się więc klasyczne skórzane kurtki dla spawaczy.

Lepiej sprawdzą się modele ze specjalnymi, trudnopalnymi powłokami. Odporność na wysokie temperatury i płomienie zapewniają na przykład włókna meta-aramidowe. Tego typu materiały są dużo bardziej odporne na rozciąganie niż inne syntetyczne włókna. Ich uporządkowana struktura pozwala na ochronę przed wieloma czynnikami ryzyka. Z włókien aramidowych powstają też na przykład kamizelki kuloodporne.

Jednocześnie wierzchnie ubranie robocze trudnopalne powinno posiadać dodatek z włókna węglowego. Dzięki temu powłoka będzie również antystatyczna. Warto pamiętać, że każdy zewnętrzny element kurtki powinien być odporny na działanie wysokich temperatur.

Jakie ocieplenie do ubrań trudnopalnych?

Najlepiej sprawdzają się kompleksowe kurtki z kapturem. Dzięki temu spawacz, elektryk czy pracownik firmy gazowniczej będzie w stanie w pełni ochronić się przed wiatrem oraz chłodem.

Istotny jest rodzaj ocieplenia kurtki. W przypadku “zwykłych” ubrań roboczych można wykonywać z różnego rodzaju materiałów - od polaru, przez dresówkę, po sherpę. Przy ubraniach niepalnych także ocieplenie musi być wykonane z materiału, który oprze się iskrom. Najczęściej wybiera się do tego trudnopalny poliester.

Odzież do pracy w niskich temperaturach zwykle posiada podszewkę, która wykańcza ocieplenie. Choć odzież niepalna powinna być szczelna, dla bezpieczeństwa również podszewka powinna być dodatkowo wzmocniona. Dlatego stawia się przeważnie na wzbogaconą, trudnopalną bawełnę. Takie rozwiązanie jest skuteczne, ale i przyjazne dla skóry, nie powoduje podrażnień.

Ubrania spawalnicze trudnopalne. Czym uzupełnić strój spawacza?

Ubrania niepalne to jednak nie tylko kurtka. Ważne będą trudnopalne spodnie. Nogi są narażone na odpryski w równym stopniu, co korpus. Ocieplane spodnie mogą mieć klasyczną formę do pasa lub fason ogrodniczek. Spawaczom i elektrykom poleca się spodnie na szelkach, które lepiej trzymają się przy pracy w klęku lub pochyleniu. A bez tego na takich stanowiskach się nie obejdzie.

Ocieplenie spodni roboczych powinno być podobne jak w przypadku kurtek. Trzeba tylko pamiętać, że z materiałów trudnopalnych muszą być wykonane także szelki, klamry i wszelkie zewnętrzne elementy spodni.

Dla bezpieczeństwa również to, co pod kurtką, powinno chronić przed oparzeniami. Na najziminiejsze dni przyda się więc bluza, a na jesienne, nieco cieplejsze - koszula trudnopalna. W tych przypadkach warto stawiać na solidne ubrania, które nie stracą swoich właściwości po dwóch czy trzech praniach.

Strój spawaczy i innych pracowników narażonych na odpryski uzupełniają oczywiście niepalne rękawice oraz buty, które ochronią stopy przed iskrami. Jeśli w rękawicach spawalniczych ze skóry jest zbyt zimno, pod spód można założyć bawełniane. Warto jednak wtedy dokładnie zadbać o powierzchnie styku rękawic i rękawów kurtki, by żadna iskra czy odłamek nie dostał się do wnętrza rękawic.

 • DEMAR
 • URGENT
 • DYDONA
 • ABENA
 • LEMIGO
 • RUDEK
 • ANRO
 • PROTEKT
 • FILTER SERVICE
 • ELDAN
 • FAGUM STOMIL
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • 3M
 • ARDON
 • RS
 • POLSTAR
 • PROMOSTARS
 • SUNDSTROM
 • BASE PROTECTION
 • CANIS
 • BATA
 • INDUSTRIAL STARTER
 • LUKSELL
 • JHK
 • PORTWEST