Wygodne buty spawalnicze. Jakie wybrać?

Wygodne buty spawalnicze. Jakie wybrać?

2

Obuwie spawalnicze to przykład butów ochronnych, w które powinien być wyposażony każdy spawacz. Ich głównym zadaniem jest ochrona stóp pracownika przed gorącymi odpryskami. Dobre buty dla spawacza będą jednak wyróżniać się jeszcze kilkoma atutami, związanymi m.in. z podeszwą czy wzmocnieniami cholewki. Warto jednak tak dobierać obuwie, by kupić wygodne buty spawalnicze. Na jakie ich elementy zwrócić uwagę? Jakie modele sprawdzą się najlepiej? Odpowiadamy na te pytania.

Jak wybrać wygodne buty spawalnicze? Na to trzeba zwrócić uwagę

Kiedy szukasz wygodnych butów dla spawacza, szukaj przede wszystkim obuwia, które sam producent określa jako “spawalnicze”. Najlepiej, by było zgodne z normą EN ISO 20349. Do tego wygodne buty spawalnicze powinny jednak spełniać kilka warunków.

Odporne i oddychające materiały

Obuwie dla spawacza musi być wykonane z odpowiednich materiałów. Najważniejsze, by były odporne na wysoką temperaturę oraz styczność z iskrami i odpryskami gorących metali. W takich trudnych warunkach nie mogą się w nich pojawiać żadne otwory, muszą w pełni chronić stopę przed oparzeniem.

Najlepiej spisują się modele ze skóry dwoinowej lub licowej, o wyprawie termoodpornej. By były to jednak również wygodne buty spawalnicze, sprawdź, czy posiadają odpowiedni system wentylacji. Wówczas stopa nie będzie się przegrzewać i komfort pracy będzie większy.

Odpowiedni, dopasowany fason

Do spawania potrzeba butów, które będą nie tylko chronić samą stopę, ale również kostkę. Najlepszym fasonem butów spawalniczych będą trzewiki z cholewką za kostkę. Jeśli mają być wygodne, zadbaj, by miały odpowiednią szerokość i w żadnym miejscu nie uciskały. Z drugiej strony powinny dobrze przylegać do ciała, by żadna iskra nie dostała się do środka.

Możliwość komfortowego wkładania i zdejmowania

Buty spawalnicze powinny mieć specjalną klapkę, która chroni przednią część stopy i miejsce wiązania butów. W ten sposób oddziela sznurówki od kontaktu z iskrami. Wiązanie butów i zakładanie klapki zajmuje jednak sporo czasu.

Kiedy chcesz postawić na wygodne buty spawalnicze, które można komfortowo i szybko wkładać oraz ściągać, szukaj modeli z klapką na klamrę. W takim obuwiu zazwyczaj nie potrzeba sznurówek, bo zaciągnięcie klamry uciska but do stopy. Takie obuwie szybko zdejmiesz - pociągnięcie za język poluzuje klamrę.

Podeszwa wewnętrzna dopasowana do trybu pracy

Podeszwa wewnętrzna ma duży wpływ na komfort pracy. Pierwsza sprawa to wyściółka buta, która bezpośrednio styka się ze stopą. Powinna być wykonana ze stosunkowo miękkiej tkaniny, która będzie dobrze odprowadzać pot.

Ważny jest też materiał we wnętrzu podeszwy. Dobrze, by zapewniał porządną amortyzację, zwłaszcza pod piętą. Wtedy chodzenie w trakcie pracy będzie znacznie wygodniejsze. Warto na to zwrócić uwagę - prace spawalnicze często są potrzebne w trudnym terenie, na nierównościach czy wśród gruzu.

Elastyczna cholewka do pracy klęczącej

Spawacze dość często pracują też w pozycji klęczącej. To wiąże się z mocnym ugięciem obuwia w jego przedniej części. Jeśli jest wykonane ze sztywnej skóry lub ma źle wyprofilowany podnosek, może to jednak sprawiać duży dyskomfort. Dlatego zadbaj, by buty spawalnicze były odpowiednio elastyczne. Sprawdź zwłaszcza część wokół noska i zweryfikuj, czy wstawka wzmacniająca nie jest zbyt duża.

Wygodne buty spawalnicze - polecane modele

Myślisz, że poszukiwanie obuwia, które będzie spełniać wszystkie powyższe warunki, jest trudne i żmudne? Niekoniecznie. Wybraliśmy dla Ciebie propozycje z oferty sklepu sprzetBHP.pl. To trzy modele, które warto rozważyć przy zakupie w pierwszej kolejności.

Buty spawalnicze Portwest S3 HRO FW07

wygodne buty spawalnicze z klapką

Buty spawalnicze Portwest kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/buty-spawalnicze-s3-hro-fw07.html

Ten model firmy Portwest to już klasyka. Buty są wykonane z czarnych skór licowych wysokiej jakości, dzięki czemu masz pewność, że długo będą Ci służyć. Możesz też być pewien, że w ten sposób Twoja stopa będzie w pełni chroniona przed gorącymi odpryskami. Dba o to również skórzana klapka stabilizowana paskiem z klamrą. Bezpieczeństwo zwiększa również system jej szybkiego odpinania. Jednocześnie taki sposób zapinania podnosi komfort noszenia butów.

Buty Portwest będą Cię jednak chronić nie tylko przed odpryskami, ale także przebiciami, uderzeniami oraz przygnieceniem stopy. Dba o to stalowy nosek ochronny oraz wkładka antyprzebiciowa. Dzięki tej drugiej nadepnięcie na ostre przedmioty nie będzie Ci straszne. Jednocześnie but jest wyprofilowany tak, że bez problemu się ugina, poprawia więc komfort chodzenia. Dodatkową ochronę zapewnia wysoko nalana podeszwa zewnętrzna - olejoodporna i antypoślizgowa.

O wygodzie tego modelu, oprócz komfortowego odpinania, decyduje również nowoczesna wyściółka. Jest wykonana z materiału poliamidowego, odpornego na przetarcia. Co bardzo ważne, dobrze wchłania i uwalnia wilgoć - stopa w takich butach nie będzie się pocić.

Trzewiki spawalnicze Polstar Bearfield S3 HRO

buty do spawania z podwyższoną kostką

Trzewiki spawalnicze Polstar kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/trzewiki-spawalnicze-bearfield-s3-hro.html

To model zgodny z normą EN ISO 20349, dzięki czemu zapewni Ci pełną ochronę w czasie spawania. Buty są wykonane ze skóry dwoinowej o podwyższonej wodoodporności, dzięki czemu można w nich wygodnie spawać nawet w czasie deszczowej pogody.

Ochronna klapka jest zapinana na rzepę, co przyspiesza wkładanie i zdejmowanie obuwia. Twoja stopa powinna czuć się w tych butach bardzo przyjemnie - są dobrze wyprofilowane i wyścielone higroskopijnym materiałem z przewiewnej tkaniny. Skutecznie odprowadzają wilgoć i wchłaniają pot. Komfort poprawia też miękki i gruby, miechowy język.

Co z dodatkowym zabezpieczeniem stóp? Kompozytowy nosek wytrzyma uderzenie z energią 200 J, kevlarowa wkładka to zabezpieczenie przed przekłuciem o nacisku 1100 N. Antypoślizgowa podeszwa jest odporna na oleje, a także krótki kontakt z gorącym podłożem do 300 stopni Celsjusza. To wygodne buty spawalnicze z maksymalną ochroną.

Buty spawalnicze Demar S3 9-075 HRO SR

ciemne buty spawalnicze o klasycznym fasonie

Buty spawalnicze Demar kupisz tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/buty-spawalnicze-demar-9-075-s3-hro-sr.html

To klasyczne buty spawalnicze, wykonane ze skóry wodoodpornej. O ochronę przed iskrami dba klapka szybkiego wypinania zamykana klamrą. Przed spadającymi przedmiotami ochroni Cię z kolei metalowy nosek i wkładka antyprzebiciowa.

Dlaczego uważamy, że to wygodne obuwie spawalnicze? Twoja stopa będzie w nich ułożona w pełni naturalnie dzięki anatomicznie formowanej wkładce. Wnętrze obuwia jest wyłożone przyjemną w dotyku dzianiną. Całość będzie więc świetnie dopasowywać się do stopy w każdej sytuacji.

Dodatkowym atutem jest podeszwa zewnętrzna odporna na wysokie temperatury. Buty poradzą sobie w kontakcie z benzyną, olejami czy rozpuszczalnikami. Powinny długo Ci służyć.

Podsumowanie: jakie buty spawalnicze będą najwygodniejsze?

Wygodne buty spawalnicze powinny spełniać kilka warunków:

 • być wykonane z odpornych i oddychających materiałów,
 • mieć dopasowany fason,
 • być łatwe we wkładaniu i zdejmowaniu,
 • mieć podeszwę wewnętrzną dopasowaną do trybu pracy,
 • być przystosowane do pracy klęczącej.

Wszystkie te założenia spełniają buty ze sklepu sprzetBHP, które opisaliśmy powyżej. Wygoda i bezpieczeństwo mogą iść w parze.

 • CANIS
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • FILTER SERVICE
 • POLSTAR
 • LEMIGO
 • URGENT
 • INDUSTRIAL STARTER
 • ELDAN
 • BATA
 • ABENA
 • PROMOSTARS
 • ANRO
 • RS
 • BASE PROTECTION
 • DEMAR
 • LUKSELL
 • FAGUM STOMIL
 • RUDEK
 • PROTEKT
 • 3M
 • PORTWEST
 • JHK
 • ARDON