BHP na budowie. Jak wybrać ubrania budowlane zimowe?

13-01-2021

Bezpieczeństwo na budowie to podstawa. Praca bez zachowania odpowiednich środków ostrożności, w otoczeniu tak zwanego ciężkiego sprzętu, wielu maszyn i materiałów budowlanych, często z narażeniem na hałas w miejscu pracy, może być sporym ryzykiem. Na placu budowy zasady bezpieczeństwa są niezwykle ważne, a obchodzenie lub naginanie przepisów może skończyć się tragicznie. BHP na budowie to działka, którą powinien zajmować się między innymi kierownik budowy. Musi zwracać uwagę choćby na to, czy pracownicy, których nadzoruje, są odpowiednio wyposażeni w ubrania budowlane i sprzęt BHP. To nie tylko klasyczna odzież robocza, ale także ubrania należące do kategorii ochronnych, jak na przykład spodnie odblaskowe, rękawice czy ochraniacze różnego typu.

Dodatkowe rozwiązania są potrzebne wówczas, gdy temperatura za oknem spada i trzeba przygotować odpowiednie ubranie budowlane zimowe. Mimo że przy największych mrozach i intensywnych opadach śniegu prace na budowach ustają, nowe technologie pozwalają na wykonywanie wielu robót nawet zimą. Również budowlańcy muszą więc radzić sobie z zimnem i wiatrem. Jakie elementy odzieży powinny wówczas znaleźć się w ich wyposażeniu? Jaka kurtka robocza zimowa będzie najlepsza? Przyjrzeliśmy się liście dostępnych i polecanych rozwiązań.

Ubrania na budowę - robocze czy ochronne?

Z odzieżą przeznaczoną dla budowlańców najczęściej kojarzy się ubrania robocze. Jest to jednak jedynie część faktycznego stanu rzeczy. Zadaniem tego typu odzieży jest bowiem jedynie zastępowanie prywatnych ubrań pracownika, gdy jego zawodowe obowiązki mogłyby spowodować ich zabrudzenie. Ich funkcją nie jest natomiast ochrona poszczególnych partii ciała. A to właśnie z takiego asortymentu często trzeba korzystać na budowie.

Dlatego, zgodnie z zasadami BHP, na większości stanowisk budowlanych obowiązuje odzież ochronna. Nie tylko chroni użytkownika przed zabrudzeniem, ale jednocześnie stanowi warstwę, która ma zabezpieczać jego zdrowie - a nawet życie - przed zagrożeniami czyhającymi w środowisku pracy. W związku z tym takie ubrania dzieli się na trzy kategorie, pozwalające na różny zakres ochrony. Reguluje je dyrektywa 89/686/EWG, zamieszczona w rozporządzeniu ministra gospodarki.

Kategorie odzieży ochronnej

W pierwszej kategorii znajdują się ubrania określone jako odzież chroniąca przed minimalnymi zagrożeniami. Nie ma tutaj skomplikowanych konstrukcji - to ubrania, które powinny wytrzymać kontakt ze środkami czystości czy substancjami stanowiącymi niewielkie niebezpieczeństwo dla zdrowia. W tej kategorii ubrań znajdują się też elementy ocieplane i przeciwdeszczowe. Warto pamiętać, że odzież ochronna kategorii I zazwyczaj nie posiada żadnych certyfikatów, każdy musi więc samodzielnie ocenić jej jakość.

Największy stopień ochrony zapewniają ubrania zaliczane do kategorii III - to tak zwana odzież o złożonej konstrukcji, która ma chronić zdrowie lub życie. Zaliczają się do niej wszelkie specjalistyczne kombinezony zabezpieczające przed działaniem środków chemicznych, wysokiej temperatury czy szkodliwym promieniowaniem, a także odzież minimalizująca ryzyko porażenia prądem.

Pośrednią grupę ubrań stanowi kategoria II. Nie jest aż tak specjalistyczna jak ubrania kategorii III, ale musi już spełniać odpowiednie normy. To właśnie tutaj znajdą się elementy odzieży przeznaczone dla spawaczy, fartuchy chroniące w czasie pracy z ostrymi narzędziami czy kurtki ostrzegawcze.

Ubrania budowlane zimowe - o czym pamiętać przy wyborze?

Na większości stanowisk na budowie sprawdza się odzież zaliczana do kategorii I i II. Co ważne, przepisy stanowią, że to pracodawca powinien dostarczyć podwładnym ubrania robocze na budowę. Pracownicy mogą nawet odmówić wykonywania powierzonych im zadań, jeśli nie zapewni się im odpowiedniej ochrony. Kiedy natomiast używają własnej odzieży zabezpieczającej, pracodawca powinien wypłacać im ekwiwalent pieniężny równoważący jej koszt.

Budowa w zimie - zasady pracy na mrozie

Przepisy BHP dokładnie regulują temperaturę, jaką pracodawca powinien zapewnić w pomieszczeniu, w którym przebywają jego podwładni. W przypadku pracowników takich jak budowlańcy, którzy większość swoich obowiązków wykonują na zewnątrz, pracodawca na temperaturę otoczenia wpływu nie ma, ciążą natomiast na nim inne obowiązki.

Musi on bowiem zapewnić pracownikom pomieszczenie w pobliżu miejsca pracy, w którym będą mogli się ogrzać. Przepisy określają nawet powierzchnię takiego budynku - nie może być mniejsza niż osiem metrów kwadratowych. Powinna być tam możliwość przygotowania ciepłego posiłku, chyba że jest on zapewniany przez pracodawcę. Jeśli warunki nie pozwalają na przygotowanie takiego pomieszczenia, przy stanowiskach pracy powinny znaleźć się źródła ciepła w postaci koksowników czy grzejników.

Normy dotyczące zimowych ubrań dla budowlańców

Poza tym pracodawca musi przygotować budowlańcom pracującym w zimnie ciepłą odzież. Powinna ona spełniać normy dotyczące pracy w ujemnych temperaturach. W czasie łagodnych zim na budowie mogą wystarczyć ubrania zgodne z normą EN 342, które nadają się do pracy w temperaturze -5 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak prace są kontynuowane w niższych temperaturach, konieczne będzie przygotowanie pracownikom ubrań spełniających wymagania normy EN 14058. Taka odzież przeznaczona na budowę chroni nie tylko przed zimnem, ale także wiatrem i wilgocią.

Ocieplane ubrania na budowę

Podstawowym elementem odzieży chroniącej budowlańców przed chłodem jest kurtka robocza na zimę. To ona ogrzewa całą górną część ciała. Kamizelki czy bluzy, niezwykle popularne na budowach wiosną czy jesienią, w zimie służą jedynie jako uzupełnienie garderoby.

Kurtki robocze zimowe na budowę - najpopularniejsze rodzaje

Odzież robocza na zimę dla budowlańców powinna być dopasowana do wykonywanej przez nich pracy. W związku z tym na różnych stanowiskach sprawdzą się różne rodzaje kurtek. W niektórych przypadkach najmocniej ocieplane kurtki będą bowiem krępować ruchy do tego stopnia, że wykonywanie precyzyjnych prac może okazać się niemożliwe.

Za ciepły, a jednocześnie wygodny element garderoby uchodzi kurtka typu bomber. Jest stosunkowo krótka i wykończona u dołu ściągaczem. Dobrze przylega do ciała, nie utrudniając pracy, za to szczelnie zabezpieczając ciało przed chłodem. Jej charakterystycznym elementem jest obszerny kaptur, posiada także zazwyczaj ocieplany kołnierz. Modele w jaskrawych kolorach świetnie sprawdzą się jako kurtka ostrzegawcza ocieplana. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku wielu stanowisk na placu budowy konieczne jest łączenie ocieplenia z elementami odblaskowymi.

kurtka ostrzegawcza ocieplana

Sprawdź najnowszy model kurtki na budowę bomber: https://www.sprzetbhp.pl/kurtka-ocieplana-ostrzegawcza-bomber-s463.html

Alternatywą dla kurtek bomber są długie kurtki robocze damskie i męskie. Są nieco bardziej obszerne, stąd możliwość szybkiego poruszania się w nich jest nieco utrudniona. Najczęściej są to modele z zamkiem krytym plisą. Ich atutem jest duża liczba kieszeni, ale przede wszystkim częściowe ocieplenie nóg. W czasie łagodnych zim sprawdzić mogą się także ocieplane softshelle. To kompaktowe i wygodne rozwiązanie, które jednak nie będzie stanowić wystarczającej ochrony przy tęgich mrozach.

Zimowe kurtki na budowę mogą być ocieplane na różne sposoby. Jednym z najpopularniejszych jest wszyta na stałe pikówka. W kurtkach zimowych pojawiają się jednak również ocieplenia z mikropolaru, a także waty poliestrowej. Coraz więcej zimowych modeli posiada także możliwość przystosowania ich do zmieniającej się temperatury - gwarantuje ją wypinana podpinka w formie sztucznego futra lub polaru.

Spodnie i kombinezon budowlany do pracy w zimie

Uzupełnieniem zimowego stroju na budowę są ocieplane spodnie. Podobnie jak w przypadku modeli przeznaczonych na inne pory roku, można wybierać pomiędzy klasycznymi spodniami do pasa a ogrodniczkami na szelkach. Ocieplenie stanowi w nich zazwyczaj lekka pikówka, która umożliwia swobodne przemieszczanie się po placu budowy. Istotne jest, by spodnie były wykonane z wytrzymałych materiałów odpornych na przecieranie. Wszelkie rozcięcia czy rozdarcia znacznie zmniejszają bowiem komfort termiczny, a na placu budowy łatwo zahaczyć o ostry przedmiot.

Alternatywą dla zimowych spodni jest jednoczęściowy ocieplany kombinezon budowlany. To elastyczny strój zapinany zamkiem. Niektórym osobom będzie gwarantować większą swobodę ruchu niż spodnie. Zabezpieczy także przed wysuwaniem się ze spodni koszulek czy innych części bielizny, co może ochładzać organizm i sprawiać kłopoty w czasie pracy. Choć taki kombinezon ociepla również górne partie ciała, konieczne będzie założenie kurtki. W tym przypadku może jednak wystarczyć ocieplany softshell.

kurtka ocieplana ostrzegawcza

Wybierz ciepły kombinezon na budowę: https://www.sprzetbhp.pl/kombinezon-ocieplany-jednoczesciowy-s816.html

Rękawice robocze zimowe, czapki i bielizna

Zimowy zestaw budowlańca uzupełniają rękawice robocze na zimę oraz ciepła czapka. Szczególnie uważnie należy dobierać rękawice. Z jednej strony powinny posiadać ocieplenie, z drugiej muszą umożliwiać obsługę narzędzi i maszyn. Najwygodniejsze będą rękawice ze ściągaczem. Czapki zimowe mogą być wykonane z dzianiny lub polaru. W czasie najzimniejszych dni dobrze sprawdzą się także kominiarki, które dodatkowo zabezpieczają drogi oddechowe.

Komfort pracy na budowie zimą może również znacznie podnieść bielizna termoaktywna. Pracując w ocieplanych ubraniach łatwo się bowiem spocić, co prowadzi do szybkiego wychłodzenia organizmu. Termoaktywne koszulki i legginsy będą przed tym chronić, przekazując wilgoć do dalszych warstw odzieży. Dobrze dopasowują się też do sylwetki, co dodatkowo zwiększa uczucie ciepła.

Gdzie kupować sprzęt BHP i ubrania na budowę? Dowiesz się z kolejnego artykułu: https://www.sprzetbhp.pl/blog/artykuly-bhp-gdzie-najlepiej-je-kupowac.html

 • ANRO
 • SUNDSTROM
 • 3M
 • PROMOSTARS
 • PORTWEST
 • LEMIGO
 • ELDAN
 • LUKSELL
 • URGENT
 • FILTER SERVICE
 • PROTEKT
 • CANIS
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • POLSTAR
 • DELTA PLUS
 • JHK
 • DYDONA
 • BATA
 • ABENA
 • INDUSTRIAL STARTER
 • FAGUM STOMIL
 • ARDON
 • RS
 • DEMAR