Jakie buty dla elektryka? Wybieramy obuwie elektroizolacyjne

Jakie buty dla elektryka? Wybieramy obuwie elektroizolacyjne

2

Wśród najbardziej niebezpiecznych profesji często znajdujemy przykłady zawodów bardzo rzadkich lub takich, których wykonawców ze świecą szukać w naszym kraju. Tymczasem ludzie wykonujący zawody związane z dużym ryzykiem często są tuż obok nas. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Z pewnością do zawodów, które do najbezpieczniejszych nie należą, można zaliczyć elektryka. W końcu operowanie wśród instalacji elektrycznych niesie ze sobą ryzyko porażenia prądem. Największe zagrożenie czyha na zawodowych elektryków, którzy pracują przy instalacjach wysokiego napięcia, na przykład wykonując prace na wysokościach, przy słupach elektrycznych.

Charakter pracy elektryków w ostatnich dziesięcioleciach mocno się jednak zmienił. Nie są to już osoby we flanelowej koszuli, działające w nieco chałupniczy sposób. Dziś fachowcy dbają o swoje bezpieczeństwo. Jednym ze środków ochronnych są odpowiednie buty.

Obuwie dla elektryków musi minimalizować ryzyko porażenia prądem, ale nie tylko. Czym powinno się wyróżniać? Jaki wybór obuwia mają elektrycy? Przyjrzeliśmy się temu tematowi.

 

Buty dla elektryków - jakie normy muszą spełniać?

Najważniejszym zadaniem, jakie mają spełniać buty dla elektryka, jest zapobiegnięcie przepływowi prądu porażenia człowieka przez stopy. Właśnie takie zadanie stawia przed obuwiem dla tej grupy zawodowej norma PN-EN 50321:2002.

Buty, które spełniają tego typu założenia, nazywamy obuwiem elektroizolacyjnym. Modele wyprodukowane zgodnie z tą normą nadają się przede wszystkim do użytkowania przy niskich napięciach. Dzieli się je na dwie klasy.

Pierwsza to tak zwana klasa elektryczna 00. Tego typu buty zabezpieczają przy pracy z instalacjami o napięciu znamionowym 500 V napięcia przemiennego i 750 V prądu stałego. Drugi poziom zabezpieczeń, klasa elektryczna 0, to możliwość pracy z instalacjami o napięciu równym odpowiednio 1000 V i 1500 V.

 

Oznaczenia obuwia dla elektryka

Każda para butów dla elektryka powinna być odpowiednio oznaczona. Oprócz standardowych informacji powinien się na niej znajdować symbol podwójnego trójkąta, a także informacja o klasie energetycznej. Istotna jest również data produkcji. Profesjonalne buty dla elektryków co pewien czas powinny bowiem przechodzić kontrolę.

Buty z atestem BHP dla elektryków, oprócz atutu elektroizolacyjności, muszą spełniać także szereg wymagać dla butów roboczych i ochronnych. W związku z tym powinny także spełniać wymogi norm PN-EN ISO 20345:2007, PN-EN ISO 20346:2007 oraz PN-EN ISO 20347: 2007.

 

Jakie buty dla elektryka? Najważniejsze cechy

Niektórzy uważają, że przy pracach z prądem wystarczy zwykłe obuwie gumowe męskie. Skoro guma nie przewodzi prądu, wszystko powinno być w porządku. Sprawa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana. Przy wyborze butów dla elektryka trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych cech.

 

Buty elektroizolacyjne - właściwości antystatyczne

Jak w przypadku każdego modelu butów, tak i przy butach elektroizolacyjnych ważny jest materiał, z którego zostały wykonane. Jedną z najważniejszych cech takiego obuwia jest bowiem antystatyczność, czyli zdolność do zmniejszania lub całkowitej eliminacji elektryzowania się ciał. Co oczywiste, materiały na obuwie dla elektryka nie mogą też przewodzić prądu.

Przed laty próbowano osiągnąć takie właściwości m.in. dzięki zastosowaniu płótna i skóry. Skórzane buty dla elektryków wciąż są bardzo popularne, ale sporo modeli do prac elektrycznych jest wykonywana na bazie specjalnych tworzyw sztucznych.

Oprócz braku przewodzenia prądu istotne jest również to, by omawiany rodzaj obuwia nie posiadał żadnych wstawek z łatwopalnych materiałów. Do szczególnie niebezpiecznych dodatków należą przeszycia z polaru czy też elementy z plastiku.

 

Jakie buty robocze dla elektryka? Wodoodporne!

Kolejną cechą, którą powinno posiadać obuwie dla elektryka, jest wodoodporność. Nieprzemakalny but lepiej chroni przed porażeniem prądem, które w przypadku mokrej stopy z pewnością okazałoby się tragiczne w skutkach.

Z drugiej strony wodoodporne buty robocze to większy komfort pracy dla elektryka. Osoby wykonujące ten zawód część swoich obowiązków zwykle spełniają na zewnątrz. Dzięki odpowiednim butom praca jest wygodniejsza. W końcu mokre stopy szybko się wychładzają - ich przemoczenie często skutkuje przeziębieniem.

 

Podnosek butów do pracy dla elektryków

Buty dla elektryka, jak każdy rodzaj obuwia roboczego czy ochronnego, powinny cechować się również wzmocnioną budową. Szczególny nacisk kładzie się na solidną powierzchnię butów nad palcami i śródstopiem. Upadek ciężkich przedmiotów na stopę, o który w czasie pracy nietrudno, często powoduje pęknięcia kości.

Najistotniejszy jest podnosek butów. W większości modeli obuwia roboczego jest on wykonywany z metalu. W obuwiu dla elektryka to niemożliwe - żaden element butów nie może przewodzić prądu. Dlatego stosuje się podnoski ze specjalnych, utwardzonych tworzyw sztucznych. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie obuwia.

 

Buty dla elektryka - jaką powinny mieć podeszwę?

Buty ESD dla elektryka muszą mieć także odpowiednią podeszwę. Powinna charakteryzować się kilkoma cechami. By zapewniała pełne bezpieczeństwo, musi być antystatyczna oraz antypoślizgowa, być odporna na oleje i wysokie temperatury, a także na przebicia. 

Nad zagadnieniem antystatyczności już się pochylaliśmy. Antypoślizgowe właściwości podeszwy zapewniają dobrą przyczepność i stabilność w czasie pracy. A przecież w przypadku elektryka najmniejszy nieskoordynowany ruch może skończyć się tragicznie.

Warto postawić również na podeszwy antyprzebiciowe. Z jednej strony to ochrona przed bezprośrednim urazem stóp. Z drugiej każde przebicie podeszwy na wylot sprawia, że but nie chroni już skutecznie przed porażeniem prądem i traci swoją najważniejszą zaletę.

 

Obuwie dla elektryka - dostępne fasony

Praca elektryka to nie rewia mody, ale nie znaczy to, że na rynku dostępny jest tylko jeden model takiego obuwia. Najpopularniejsze są półbuty dla elektryków, czyli niski fason przypominający wzmocnione buty sportowe.

Elektrycy często zakładają jednak również specjalne trzewiki, które sięgają za kostkę. Czasami stosuje się też gumowe buty elektroizolacyjne. Zakłada się je na właściwe buty, by podnieść poziom ochrony.

Nawet najlepsze buty nie uchronią jednak elektryka przed porażeniem prądem, jeśli nie będzie zachowywać ostrożności. Obuwie stanowi integralną część zabezpieczeń, dlatego powinny im towarzyszyć odzież antystatycznaubrania elektroizolacyjne.

Elektryk potrzebuje również odpowiednich rękawic. Więcej o dostępnych modelach przeczytasz w kolejnym artykule: https://www.sprzetbhp.pl/blog/jakie-rekawice-robocze-wybrac-poznaj-wszystkie-mozliwosci

 • DYDONA
 • 3M
 • RS
 • LEMIGO
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • DEMAR
 • ARDON
 • JHK
 • FILTER SERVICE
 • BASE PROTECTION
 • CANIS
 • ANRO
 • PROMOSTARS
 • RUDEK
 • SUNDSTROM
 • ABENA
 • LUKSELL
 • BATA
 • PORTWEST
 • POLSTAR
 • ELDAN
 • URGENT
 • FAGUM STOMIL
 • PROTEKT
 • INDUSTRIAL STARTER