Jakie rękawice robocze wybrać? Poznaj wszystkie możliwości

Jakie rękawice robocze wybrać? Poznaj wszystkie możliwości

2

Ubrania robocze i ochronne to nieodłączny atrybut pracowników w wielu branżach. Każda z nich, a nawet każde stanowisko, wymaga jednak nieco innego zestawu odzieżowych elementów. Bardzo często potrzebne są koszulki robocze, ale już bluzy, spodnie, kurtki czy czapki dla pracowników mocno różnią się w zależności od specyfiki wykonywanych obowiązków.

Jednym z najpopularniejszych akcesoriów są rękawice robocze. Czasami zwraca się na nie mniejszą uwagę. Niesłusznie, bo ten z pozoru prosty element także występuje w wielu wariantach. Tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę również rękawice ochronne, niezbędne w wielu branżach. A zatem - jak dobrać rękawice robocze? W tym miejscu poznasz wszystkie najważniejsze możliwości.

Najważniejsze typy rękawic roboczych

Na sklepowych półkach najczęściej można zobaczyć “zwyczajne” rękawice robocze. To z nich korzysta największa liczba osób. Oprócz pracy zawodowej, wielu z nas ma po kilka par w domu czy piwnicy - przydają się do prac w warsztacie, ogrodzie. Między poszczególnymi modelami występuje jednak wiele różnic.

Rękawice robocze można bowiem podzielić co najmniej na kilka typów. Najpopularniejszym są oczywiście klasyczne rękawice pięciopalczaste. To model najbardziej uniwersalny, chroni zarówno przed zabrudzeniem, jak i zmarznięciem dłoni. Znajduje wykorzystanie niemal w każdej branży, gdzie nie potrzeba specjalistycznego wyposażenia.

Do rękawic pięciopalczastych zaliczymy również rękawice robocze bez palców oraz te ze skróconymi palcami. Wówczas opuszki palców pozostają odsłonięte. Dzięki temu ten model może służyć jako rękawice robocze do prac precyzyjnych. Szczególnie przydają się na wszystkich stanowiskach, na których pracownik ma styczność z niewielkimi elementami.

Alternatywą są rękawice trójpalczaste lub jednopalczaste. Te pierwsze zdecydowanie ograniczają zakres i precyzję ruchów, często jednak ich używanie jest uzasadnione określonymi warunkami, na przykład niską lub wysoką temperaturą. Podobnie jest z rękawicami jednopalczastymi - służą wyłącznie do chwytania i przenoszenia przedmiotów.

rękawice robocze

Rękawice pięciopalczaste do pracy znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/sprzet-bhp-rekawice-skorzane-i-wzmacniane-skora

Podział rękawic ze względu na długość i rodzaj wykończenia

Rękawice robocze można także podzielić ze względu na ich długość. Klasyczne modele sięgają do nadgarstka, ale dostępne są także zdecydowanie dłuższe rękawice, które osłaniają dużą część przedramienia. Taki krój często spotyka się zresztą również w przypadku rękawic ochronnych.

Część rękawic roboczych po prostu kończy się na nadgarstku, inne jednak posiadają dodatkowe rozwiązania, które utrzymują materiał w konkretnym miejscu. Może nim być ściągacz, ale także zapięcie - na przykład kapsel lub rzepa. Niektóre rękawice są także wykończone gumką bądź usztywnionym mankietem.

Jakie rękawice robocze wybrać? Najpopularniejsze materiały

Przy wyborze rękawic roboczych wiele uwagi przywiązuje się jednak zwykle również do materiału, z jakiego zostały wykonane. To od niego w dużym stopniu zależą bowiem ich walory użytkowe.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są rękawice dzianinowe. Najczęściej wykonuje się je z bawełny. Osłaniają głównie przed zabrudzeniem, najczęściej wykańcza się je ściągaczem. Niektóre modele są dodatkowo nakrapiane PCV. Dzięki temu łatwiej chwycić nimi przedmioty i utrzymać w określonej pozycji.

Z podobnych rozwiązań korzystają producenci rękawic drelichowych. Są zazwyczaj nieco luźniejsze od dzianinowych, ale także można je uznać za jeden z podstawowych i prostych modeli.

Do precyzyjnych prac nadają się z kolei rękawice trykotowe, wykonane z cienkiego materiału. Nie są zbyt wytrzymałe, ale pozwalają oddzielić skórę od powierzchni przedmiotów wykorzystywanych w pracy.

Modelem podobnym do dzianinowych są z kolei rękawice nylonowe. Są od nich bardziej wytrzymałe, powstają z gęstej, syntetycznej dzianiny. Dobrze nadają się do cięższych prac, można je kupić również w wersji nakrapianej PCV. Nylonowe modele powlekane poliuretanem są z kolei wykorzystywane jako rękawiczki esd, które zapobiegają gromadzeniu się na ich powierzchni ładunków elektrycznych.

Wytrzymałe modele - rękawice robocze skórzane

Do trudniejszych prac zwykle wykorzystuje się jednak rękawice ze skórzanymi elementami. Takie modele charakteryzują się bowiem zdecydowanie większą odpornością na przetarcia, ale również przecięcia i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Skórą można wzmacniać zarówno modele bawełniane, jak i drelichowe.

Najczęściej skórą pokrywa się chwytną część rękawic wraz z opuszkami palców. Skórzany pasek zwykle ląduje również na wierzchu dłoni. Popularnym rozwiązaniem są wstawki z miękkiej, koziej skóry, która pozwala na zachowanie dużej ruchomości dłoni.

Najbardziej wytrzymałe są jednak rękawice robocze wykonane w stu procentach ze skóry. W tym przypadku model nie ma słabych punktów. Jego trwałość zależy od rodzaju zastosowanej skóry. Na przykład rękawice ze skóry owczej często pozwalają na lepszą wentylację dłoni. Z kolei grubsze rękawice z bydlęcej skóry licowej są odporne na przecięcia, ale również przekłucia.

Specjalistyczne rękawice robocze do gastronomii - gumowe, winylowe, nitrylowe

Do specjalistycznych rękawic roboczych możemy z kolei zaliczyć całą gamę modeli przeznaczonych do pracy w gastronomii. W tym przypadku mamy do czynienia ze specyficznymi materiałami. Rękawiczki kucharskie i inne pokrewne im rodzaje takich dodatków muszą być bowiem zdecydowanie bardziej elastyczne niż klasyczne rękawice robocze.

Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem były klasyczne rękawice gumowe. Wykonuje się je z naturalnego lateksu, dzięki czemu są rozciągliwe i dobrze dopasowują się do dłoni. Problemem może być pocenie się rąk odciętych od dostępu powietrza - rozwiązaniem są gumowe modele wyściełane bawełnianym flokiem.

Coraz częściej jednak takie rozwiązania są zastępowane przez rękawice winylowe. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których potrzebne są rękawiczki jednorazowe. Winyl sprawdza się w takich sytuacjach idealnie, jest przydatny w branży gastronomicznej czy przemyśle medycznym.

Cenionym rozwiązaniem stały się również rękawice nitrylowe. Produkuje się je z syntetycznego kauczuku. Takie modele są kilkukrotnie bardziej odporne na przebicia niż rękawice wykonane z winylu bądź klasycznego lateksu. Mogą być także rozwiązaniem dla osób uczulonych na naturalny kauczuk. Często nitrylowe rękawice wykorzystuje się również w formie ochrony przed chemikaliami.

Do specjalistycznych modeli wykorzystywanych jako wyposażenie BHP w gastronomii należy zaliczyć także rękawice termoodporne. W tym przypadku zwykle mamy do czynienia z rękawicami wykonanymi z grubej tkaniny - filcu lub bawełny. Odpowiednia warstwa materiału zabezpiecza przed oparzeniem. Oczywiście w sklepach ze sprzętem BHP znajdziemy także rękawice odporne na żar czy jeszcze wyższe temperatury, ale to już dodatki, które zdecydowanie należy sklasyfikować jako ubrania ochronne.

Rękawice robocze mogą stanowić element trudnopalnego stroju na jesień lub zimę. Jak go skompletować? Przeczytaj w kolejnym artykule https://www.sprzetbhp.pl/blog/ubrania-trudnopalne-na-jesien-i-zime-jak-zadbac-o-cieplo-i-bezpieczenstwo

 • DEMAR
 • DYDONA
 • BASE PROTECTION
 • ELDAN
 • URGENT
 • BATA
 • LUKSELL
 • FAGUM STOMIL
 • FILTER SERVICE
 • PROTEKT
 • RUDEK
 • PORTWEST
 • ARDON
 • ABENA
 • PROMOSTARS
 • LEMIGO
 • RS
 • INDUSTRIAL STARTER
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • JHK
 • POLSTAR
 • ANRO
 • 3M
 • SUNDSTROM
 • CANIS