Jakie buty robocze na lato będą najlepsze?

Jakie buty robocze na lato będą najlepsze?

2

Bez butów roboczych w pracy ani rusz. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia większości pracowników na budowach czy w fabrykach, ale też w branży transportowej i gastronomicznej. Oprócz dopasowania obuwia do wykonywanych obowiązków, warto dobrać je także pod kątem pory roku. Latem praca w wysokich, masywnych butach będzie bardzo niekomfortowa.

By zapewnić wygodę pracownikom trzeba postawić na profesjonalne buty robocze na lato. Czym wyróżnia się takie obuwie? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jakie są rodzaje letnich butów roboczych? Dowiedz się więcej!

Jakie normy muszą spełniać letnie buty robocze?

Teoretycznie obuwie robocze, podobnie jak ubrania robocze, ma być zamiennikiem, który ochroni prywatny strój pracownika przed zniszczeniem i zabrudzeniem. W praktyce jednak najczęściej pod pojęciem butów roboczych funkcjonuje obuwie ochronne, potocznie znane jako buty z atestem BHP.

Takie modele muszą już spełniać pewne normy bezpieczeństwa. Najmniejsze wymagania stawia się obuwiu zawodowemu, które powinno być zgodne z normą PN-EN ISO 20347. Można go używać tam, gdzie nie trzeba chronić palców przed spadającymi lub toczącymi się przedmiotami. To właśnie tę normę powinny spełniać lekkie buty robocze na lato.

Na niektórych stanowiskach nawet latem będzie jednak potrzebne obuwie zapewniające większy poziom ochrony. Właściwe buty ochronne powinny być zgodne z normą PN-EN ISO 20346. A to oznacza m.in. odporność na benzynę i rozpuszczalniki, a także ochronę przed uderzeniem z energią do 100 J. Najwyższy poziom ochrony gwarantuje z kolei obuwie bezpieczne zgodne z normą PN-EN ISO 20345 i dostosowane do uderzeń do 200 J.

Jak dobrać dobre buty robocze na lato? Na to musisz zwrócić uwagę

Kiedy wybierasz letnie buty robocze, musisz więc dopasować je do charakteru obowiązków wykonywanych przez pracownika. To najważniejsza sprawa - sandały robocze na budowie z pewnością się nie sprawdzą.

Następnie trzeba zwrócić uwagę na to, jak buty przepuszczają powietrze. Latem to kluczowy parametr, bo stopy obficie się pocą. Buty do pracy na tę porę roku powinny być przewiewne. Najlepiej wybierać modele z perforacjami i otworami wentylacyjnymi. Oczywiście tam, gdzie wymagane są wysokie buty gumowe robocze, będzie o to trudno, ale warto rozejrzeć się za jak najbardziej komfortowym rozwiązaniem.

Buty robocze na lato powinny być również lekkie. W takim obuwiu stopy wolniej się męczą. Do tego w komforcie pracy pomaga kształt buta dopasowany do anatomii stopy. A wśród modeli roboczych nie jest to wcale norma. Dodatkowym udogodnieniem będzie wkładka antybakteryjna.

Jaki materiał na letnie obuwie robocze będzie najlepszy?

Kolejna istotna sprawa to materiał, z jakiego będzie wykonane obuwie. Najlepiej, by łączył dobrą oddychalność i przepuszczalność z wytrzymałością. Z tego powodu w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na skórzane buty robocze.

Latem dobrze sprawdzi się obuwie ze skóry zamszowej. To naturalny materiał o najlepszej oddychalności, który jednocześnie jest łatwy w pielęgnacji i wytrzymały. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę obuwie ze skóry licowej. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na obuwie z perforacjami, które zapewniają dodatkową przewiewność.

Czy na upały nadaje się obuwie z materiałów syntetycznych? W końcu lekkie buty robocze na lato kojarzą się właśnie z takimi tworzywami. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się materiały tekstylne, takie jak mikrofibra.

Najbardziej przewiewnym wyborem są buty z siateczki, która znakomicie wentyluje stopę. Takie modele oczywiście nie będą zbyt dobrze chronić stóp, dlatego warto szukać kompromisowych rozwiązań. Będą nim na przykład buty zamszowe z siateczkowanymi wstawkami.

Jakie buty robocze na lato będą najlepsze? Poznaj ich rodzaje

półbuty z siateczkowanymi wstawkami  trzewiki Portwest z noskiem kompozytowym   sandały robocze Urgent


https://www.sprzetbhp.pl/polbuty-urgent-215s1.html

https://www.sprzetbhp.pl/portwest-compositelite-all-weather-boot-s3-wr-fc57.html

https://www.sprzetbhp.pl/sandaly-urgent-302s1.html

Sandały do pracy

To zdecydowanie najbardziej przewiewna alternatywa dla tradycyjnych butów roboczych. Mają największe otwory wentylacyjne - niektóre nawet odkryte palce. Takie rozwiązania to gwarancja swobodnego przepływu powietrza. Stopa będzie się pocić znacznie wolniej niż w pełnym obuwiu. Nie trzeba więc obawiać się odparzeń.

Wbrew pozorom z sandałów roboczych można korzystać na wielu stanowiskach. Nawet jeśli w grę nie wchodzą modele z odkrytymi palcami, rozwiązaniem będą na przykład sandały BASE S1P B0173, dostępne w naszym sklepie. To model wykonany ze skóry zamszowej z dużym otworami na śródstopiu i bokach stopy.

Komfort podnosi w nich jeszcze wkładka antybakteryjna i przeciwzapachowa. Jednocześnie te sandały zapewniają bezpieczeństwo - podnosek jest odporny na uderzenia o energii 200 J, a podeszwa posiada warstwę antyprzebiciową.

Robocze półbuty na lato

Kiedy konieczne są buty zakrywające całą stopę, najlepszym wyborem będą półbuty robocze. Ze względu na specyfikę obowiązków w magazynach czy pracach z wykorzystaniem maszyn to właśnie takie buty są stosowane latem najczęściej. Największą uwagę trzeba wtedy zwrócić na szukanie butów z perforacjami oraz siateczkowanymi wstawkami.

Rozwiązaniem, na które warto postawić, są półbuty URGENT 215S1 dostępne w naszym sklepie. To model idealny na lato, wykonany ze skóry bydlęcej i dużych fragmentów siateczkowanej tkaniny. To buty, które zapewniają też dobry poziom ochrony - gwarantuje to metalowy podnosek.

Robocze trzewiki na lato

Co jednak, kiedy nawet latem konieczne są buty robocze za kostkę? W takiej sytuacji pole do poszukiwań butów roboczych jest wyraźnie zawężone. Nawet wówczas warto jednak stawiać przede wszystkim na trzewiki z naturalnych materiałów i możliwie najlżejsze. Ciekawą opcją są też buty robocze na lato z membraną, która powinna odprowadzać pot.

Mogą Cię zainteresować trzewiki robocze GEAR S1P, dostępne na sprzetBHP.pl. Są wykonane z zamszu, który, jak wspomnieliśmy, cechuje się dobrą oddychalnością. Ich wagę obniżają jeszcze wstawki z tkaniny. Przy tym posiadają metalowy nosek i wkładkę antyprzebiciową.

Podsumowanie: jakie buty robocze na lato warto wybrać?

Kiedy wybierasz letnie buty robocze, pamiętaj, że muszą być zgodne z normami, jakie obowiązują na konkretnym stanowisku. Przy tym powinny być jednak jak najbardziej przewiewne. Dobrze sprawdzą się lekkie buty robocze na lato z otworami wentylacyjnymi i perforacjami. Stopy najmniej będą się pocić w modelach z naturalnych materiałów. Najbardziej przewiewne są sandały robocze, ale znajdziesz też letnie wersje półbutów i trzewików roboczych.

Poznaj też lepiej lekkie buty robocze z podnoskiem - więcej piszemy o nich w kolejnym artykule: https://www.sprzetbhp.pl/blog/lekkie-buty-robocze-z-podnoskiem-kompozytowym-sprawdzone-modele-idealne-na-lato

 • DEMAR
 • ARDON
 • FILTER SERVICE
 • BATA
 • ABENA
 • PORTWEST
 • PROMOSTARS
 • RUDEK
 • ELDAN
 • 3M
 • JHK
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • RS
 • LUKSELL
 • INDUSTRIAL STARTER
 • POLSTAR
 • LEMIGO
 • PROTEKT
 • CANIS
 • ANRO
 • FAGUM STOMIL
 • BASE PROTECTION