Lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym – sprawdzone modele idealne na lato

Lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym – sprawdzone modele idealne na lato

2

Strój roboczy ma w pierwszej kolejności zabezpieczać prywatne ubrania pracownika przed zabrudzeniem. Na wielu stanowiskach pod pojęciem takiego ubioru w rzeczywistości kryją się jednak elementy ochronne, które pomagają w zabezpieczeniu pracownika przed ryzykiem urazu w czasie pracy. Do takich produktów z pewnością należą lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym.

Takie modele idealnie nadają się zwłaszcza na lato. Są lżejsze od swoich konkurentów, ale wcale nie oznacza to, że w gorszy sposób chronią palce i stopę użytkownika. Dowiedz się więcej o butach z podnoskiem kompozytowym. Poznaj modele takiego obuwia, które będą najlepiej spełniać swoje zadania.

Czym wyróżniają się buty z podnoskiem?

Wśród elementów, które wpływają na poziom zabezpieczenia gwarantowany przez buty robocze, najważniejsza jest odpowiednia cholewka, wkładka antyprzebiciowa oraz wytrzymały podnosek. Ten ostatni znajduje się w przedniej części buta. Znajduje się tuż pod materiałowym wykończeniem czubka obuwia.

Zadaniem podnoska jest wzmocnienie butów tak, by były odporne na uderzenia. Mają chronić przednią część stopy przed zmiażdżeniem czy złamaniami.

W butach roboczych można zwykle spotkać jeden z dwóch rodzajów podnosków – stalowe lub kompozytowe. Te pierwsze są wykonane z blachy i dość ciężkie. Buty robocze z podnoskiem kompozytowym to z kolei produkty wzmocnione materiałami niemetalowymi.

Dlaczego warto wybrać obuwie z podnoskiem kompozytowym?

Pod pojęciem kompozytu może kryć się jeden z kilku materiałów. Najczęściej podnoski tego typu wykonuje się z włókna szklanego, włókna węglowego lub różnego rodzaju tworzyw sztucznych – polimerów i poliestru. Zastosowanie takich materiałów sprawia, że buty są wyraźnie lżejsze od modeli z metalowymi podnoskami. A to w znaczący sposób wpływa na mniejsze zmęczenie w trakcie pracy.

Charakterystyczny jest również sposób, w jaki kompozyt zachowuje się przy uderzeniu mocniejszym niż to, na które jest przygotowany. Obuwie ze stalowym podnoskiem odkształca się i nadaje do wyrzucenia. A materiały niemetalowe świetnie absorbują energię, dzięki czemu często po uderzeniu można je przywrócić do pierwotnej formy.

Letnie buty robocze z podnoskiem kompozytowym mają jednak więcej zalet. Można z nich korzystać na wszystkich stanowiskach, na których funkcjonują detektory lub czujniki metalu. Kompozyt nie przewodzi ciepła ani zimna, co poprawia komfort pracy w niesprzyjających warunkach. Takie buty nie wychładzają dodatkowo stóp ani ich nie przegrzewają. Nie przewodzą też prądu.

Lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym są zwykle nieco droższe od obuwia z metalowym wzmocnieniem. Takie buty czasami są też trochę szersze ze względu na konieczność zastosowania grubszej warstwy kompozytu.

Kiedy potrzebne będą buty z podnoskiem?

Obuwie z podnoskiem będzie potrzebne na wszystkich stanowiskach, na których istnieje ryzyko przygniecenia palców stóp. To najlepsze buty robocze dla ekip budowlanych czy remontowych, gdzie na stopy mogą spaść ciężkie elementy.

Obuwie z podnoskiem powinno być używane również wszędzie tam, gdzie pracownik może uderzyć stopą o jakiś twardy czy wystający element. Warto stosować je również przy wszelkich pracach z zastosowaniem dużych maszyn.

Jakie normy muszą spełniać buty z podnoskiem kompozytowym?

Profesjonalne obuwie z podnoskiem kompozytowym powinno wyróżniać się nie tylko solidną budową, ale i poświadczonymi właściwościami ochronnymi. Normy, które powinny spełniać buty z atestem BHP, określają odporność obuwia na uderzenia, ale również na ściśnięcie. Wartości dla butów określa się w jednostkach pracy i energii, czyli dżulach.

Kiedy wybierasz lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym, zwróć uwagę na informację o zgodności z jedną z dwóch norm: EN ISO 20345 lub EN ISO 20346. Pierwsza norma gwarantuje, że podnoski kompozytowe zapewnią ochronę przed uderzeniem z energią co najmniej 200 J (dżuli) to jak upadek 20-kilogramowego przedmiotu z wysokości metra. Takie buty są też odporne na ściśnięcie o wartości 15 kN (kiloniutonów).

Norma EN ISO 20346 to ochrona przed uderzeniem i ściśnięciem o nieco niższych wartościach. Takie podnoski wytrzymają energię 100 J i 10 kN.

Na jakie lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym się zdecydować?

Ze względu na swoją specyfikę, obuwie robocze z podnoskiem kompozytowym bardzo dobrze nadaje się na lato. Jest lżejsze od butów ze stalowym wzmocnieniem, dlatego nie będzie dodatkowo obciążać organizmu i nie spowoduje nadmiernej potliwości stóp. Do tego kompozyt nie będzie się przesadnie nagrzewać nawet w czasie pracy w pełnym słońcu.

buty robocze z podnoskiem

Półbuty robocze Derrick kupisz na https://www.sprzetbhp.pl/polbuty-robocze-derrick-s3.html

Świetnym przykładem lekkich i przewiewnych butów z podnoskiem kompozytowym na lato są półbuty robocze DERRICK S3 G3160, dostępne na sprzetBHP.pl. Ten model zapewnia ochronę zgodną z wymaganiami normy EN ISO 20345, ale to nie wszystko.

Dodatkowo posiada bowiem wkładkę z Kevlaru, która zabezpiecza przed przebiciami. Buty Derrick poradzą sobie nie tylko w wysokiej temperaturze, ale także w niesprzyjających warunkach pogodowych – są wykonane z wodoodpornej skóry. Ich wielkim atutem jest również nowoczesny styl przypominający modne sneakersy.

lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym

Półbuty Digger z podnoskiem kompozytowym zamówisz na https://www.sprzetbhp.pl/polbuty-digger-s1-5884.html

Innym wartym rozważenia modelem są półbuty DIGGER S1P G3161. To obuwie zupełnie pozbawione metalowych elementów. Dzięki temu można go używać w pomieszczeniach, w których są zainstalowane wykrywacze metalu.

Półbuty Digger również są wykonane zgodnie z normą EN ISO 20345. Oprócz podnoska kompozytowego wyróżniają się kevlarową wkładką oraz antypoślizgową podeszwą odporną na ścieranie. Na cholewce znajdują się też elementy odblaskowe, co tylko podnosi poziom bezpieczeństwa użytkownika – warto jeszcze dobrać do nich ubrania robocze ostrzegawcze. Oczywiście i ten model czeka na Ciebie na sprzetBHP.pl.

lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym

Półbuty robocze Polstar kupisz na https://www.sprzetbhp.pl/polbuty-k11-s1p-src-esd.html

Latem bardzo dobrze sprawdzą się też półbuty K11 S1P SRC ESD firmy Polstar. Oprócz zgodności z normą EN ISO 20345 i podnosków kompozytowych ten model ma też właściwości olejoodporne i antystatyczne. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem na lato jest także higroskopijna wyściółka, która wchłania pot. Dzięki temu to obuwie zapewnia duży komfort nawet przy wysokich temperaturach. Na sprzetBHP.pl kupisz je w korzystnej cenie.

Podsumowanie: jak wybrać lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym?

Lekkie buty robocze z podnoskiem kompozytowym to obuwie, które zapewni Ci ochronę przed uderzeniami oraz przygnieceniem palców stóp. Kompozyt nadaje się na lato lepiej niż metalowe wzmocnienia. Nie przewodzi ciepła ani prądu, jest też lżejszym rozwiązaniem. Przy wyborze odpowiedniego modelu sprawdź, czy buty są zgodne z normą EN ISO 20345 lub przynajmniej 20346 – to gwarancja dużej ochrony.

Odpowiednie buty na lato to tylko jeden z elementów, jakie pracodawca powinien przygotować dla pracowników w czasie pracy w upałach. Dowiedz się więcej o wykonywaniu obowiązków w takich warunkach - przeczytaj kolejny artykuł: https://www.sprzetbhp.pl/blog/praca-w-upalach-a-obowiazki-pracodawcy-jak-sie-przygotowac

 • PORTWEST
 • FILTER SERVICE
 • LEMIGO
 • PROTEKT
 • BATA
 • SUNDSTROM
 • RUDEK
 • FAGUM STOMIL
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • DYDONA
 • ELDAN
 • LUKSELL
 • ARDON
 • DEMAR
 • PROMOSTARS
 • ABENA
 • CANIS
 • BASE PROTECTION
 • ANRO
 • RS
 • INDUSTRIAL STARTER
 • URGENT
 • JHK
 • 3M
 • POLSTAR