Polar roboczy, bluza czy kurtka? W co zaopatrzyć pracowników?

Polar roboczy, bluza czy kurtka? W co zaopatrzyć pracowników?

2

Ubrania robocze przydają się na wielu stanowiskach. Ich zadaniem jest ochrona prywatnej odzieży pracowników przed zabrudzeniem. A obowiązek dostarczenia takich ubrań swoim podwładnym ciąży na pracodawcy.

Czasami potrzeba zresztą niewiele, by odzież roboczą zaklasyfikować do grupy odzieży ochronnej. Taką funkcję mogą spełniać na pozór zwykłe polary, bluzy czy kurtki dla pracowników. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, co tak naprawdę będzie potrzebne pracownikom. Przybliżamy zalety i najpopularniejsze modele polarów, kurtek i bluz roboczych - to powinno pomóc w trafnym wyborze.

Polar roboczy - kiedy i komu się przyda?

Polar męski roboczy należy do najpopularniejszych elementów stroju pracowników w wielu branżach. Cechuje go połączenie kilku atutów. Polary dobrze izolują, stanowią także podstawową barierę dla wilgoci. W ulewnym deszczu przemokną, ale poradzą sobie z delikatnym “kapuśniaczkiem”. Jednocześnie są jednak ubraniami bardzo wygodnymi, które nie krępują ruchów.

To wszystko czyni z nich ubrania niezwykle uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w magazynach czy chłodniach, jak i do pracy na zewnątrz. Tam przydają się przez cały rok, szczególnie w porach przejściowych. Ale i w letni, chłodny poranek warto mieć je pod ręką.

Po polary robocze chętnie sięgają również kierowcy i kurierzy. Taka część ubioru jest stałym elementem stroju medycznych służb ratowniczych w chłodniejsze dni - świetnie sprawdzają się jako odzież robocza ocieplana. Nawet pracownicy działający głównie z biur na wyjazdy w delegacje często otrzymują firmowe polary.

Polar - jaki wybrać dla pracowników? Na co zwrócić uwagę?

Standardowe polary są zamykane zamkiem błyskawicznym. W dolnej części oraz na zakończeniach rękawów mają ściągacze, które sprawiają, że ubranie lepiej trzyma się ciała. Rzadziej widuje się polary w formie bluzy zakładanej przez głowę, rozsuwanej jedynie pod szyją.

Jaki polar kupić, gdy mamy nieco większe wymagania? Dobrym rozwiązaniem do pracy na zewnątrz może być polar BHP z odblaskami, który sprawdzi się w roli ochronnej odzieży ostrzegawczej. Na zimę dobrym wyborem będzie polar dwuwarstwowy, wykonany z materiału o wysokiej gramaturze. Elektrycy czy też osoby mające kontakt z wysokimi temperaturami mogą zaś postawić na polary trudnopalne i antyelektrostatyczne.

Kurtka robocza - kiedy i komu się przyda?

Atuty kurtek roboczych w niektórych aspektach są podobne do tych, którymi wyróżniają się polary. Można powiedzieć, że te dwa rodzaje ubrań w pewien sposób ze sobą konkurują. Profesjonalne kurtki robocze cechują się jednak zazwyczaj lepszą wodoodpornością. Jeśli są pokryte wodoszczelną powłoką, umożliwiają pracę nawet w strugach deszczu.

Ciepła kurtka robocza lepiej sprawdzi się także zimą, gdy jest w stanie dać ochronę nawet przed ujemnymi temperaturami. Często zresztą za jej ocieplenie odpowiada warstwa z mikropolaru. Atutem kurtek z pewnością jest także ich kaptur, rzadkość w polarach.

Jednocześnie kurtki lepiej chronią przed urazami mechanicznymi czy przecięciami. Nawet dobrze dopasowane modele są jednak nieco mniej wygodne niż polary, mogą w pewnym stopniu krępować ruchy. Wyjątkiem są cienkie softshelle.

W kurtki robocze zaopatrują się budowlańcy, drogowcy oraz wszyscy ci, którzy muszą wykonywać swoje obowiązki na świeżym powietrzu nawet zimą. Niektóre firmy sprawiają jednak kurtki również innym pracownikom, umieszczając na nich swój logotyp. W ten sposób inwestują w mobilną reklamę.

Kurtka do pracy - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ten ostatni rodzaj kurtek staje się zresztą coraz bardziej popularny. Softshelle stanowią co prawda barierę jedynie dla lekkiego deszczu, ale dobrze chronią przed wiatrem. Poza tym pozwalają dobrą wentylację skóry, dzięki czemu w czasie pracy mniej obficie się pocimy. To dobry strój do aktywności fizycznych.

Przy wyborze kurtki warto zwrócić uwagę na jej krój. Jeszcze bardziej niż w przypadku polarów powinien być dopasowany do sylwetki. To ważne zwłaszcza dla kobiet - warto stawiać na modele skrojone pod ich warunki fizyczne.

Istotna jest warstwa ocieplająca. Gruba i szczelna dobrze izoluje nawet zimą, ale już wiosną czy jesienią będzie w niej zbyt ciepło. Rozwiązaniem są kurtki robocze z odpinanym ociepleniem. Ważną część oferty sklepów z ubraniami roboczymi stanowią także kurtki ostrzegawcze. Ten element odzieży zapewnia najlepszą widzialność, określaną w przepisach mianem trzeciej, najwyższej klasy.

Bluza robocza - kiedy i komu się przyda?

Największą swobodę ruchów gwarantują bluzy robocze. To właśnie ten rodzaj ubrań jest przez wielu pracowników najbardziej doceniany. To również element garderoby, który sprawdza się o każdej porze roku. Latem może przydać się rankiem i wieczorem. Jesienią i zimą będzie stanowić jedną z warstw stroju, którą zakłada się pod kurtkę lub polar. Warto mieć ją pod ręką również wiosną, gdy promienie słońca nie dają tyle ciepła, ile się na pierwszy rzut oka wydaje.

Bluzy są podstawą odzieży roboczej w dużych fabrykach i zakładach pracy. W halach produkcyjnych sprawdzają się przez cały rok. Bluzy w żaden sposób nie ograniczają ich ruchów. Doceniają je także pracodawcy. Najprostsze modele można kupić w przystępnej cenie i łatwo oznaczyć firmowym logo. Bez problemu dobierze się także odpowiedni kolor, który będzie odpowiadać barwom firmy.

W bluzach roboczych często pracują ekipy remontowe. Przydają się również ogrodnikom, elektrykom, mechanikom i innym osobom, które pracują w segmencie usług.

Bluza do pracy - jaki model wybrać?

Robocze bluzy można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza to bluzy rozpinane, zasuwane zamkiem błyskawicznym. Druga to klasyczne bluzy zakładane przez głowę. Te pierwsze czasami posiadają kaptur, choć nie jest to standardem.

Cechą charakterystyczną takich ubrań jest natomiast duża liczba kieszeni. To przydaje się szczególnie różnego rodzaju fachowcom, którzy mają wówczas w zasięgu ręki wszystkie potrzebne narzędzia.

Przy pracy na zewnątrz warto postawić na bluzy robocze odblaskowe. Nie różnią się zbyt mocno ceną, a niewielkim kosztem można znacznie podnieść bezpieczeństwo pracownika. Do wyboru są bluzy z bawełny, ale również nieco bardziej wytrzymałe, ze sporą domieszką poliestru.

W ofertach sklepów znajdziemy również bluzy ocieplane, a także ubrania wzmocnione w kluczowych miejscach - na przykład na łokciach czy też na plecach. Warto dobrać je do charakterystyki wykonywanej pracy.

Na budowie przyda się coś więcej niż tylko polar czy kurtka. Dowiedz się więcej o BHP na budowie z kolejnego artykułu: https://www.sprzetbhp.pl/blog/bhp-na-budowie-zasady-ktore-musisz-znac

 • FILTER SERVICE
 • RS
 • SUNDSTROM
 • Firma Jędrzej Śniadecki sp.z o.o
 • DEMAR
 • ARDON
 • URGENT
 • FAGUM STOMIL
 • PORTWEST
 • CANIS
 • JHK
 • DYDONA
 • ANRO
 • RUDEK
 • 3M
 • ELDAN
 • PROMOSTARS
 • INDUSTRIAL STARTER
 • ABENA
 • POLSTAR
 • LEMIGO
 • BASE PROTECTION
 • BATA
 • LUKSELL
 • PROTEKT